EXCLUSIV Laureaţii concursului „Floare Albastră” FOTO
Dimensiune font:
Peste 100 de elevi de la 23 de unităţi de învăţământ preuniversitar din judeţul Iaşi l-au celebrat ieri, 15 ianuarie, pe marele poet Mihai Eminescu pe scena Ateneului, în cadrul concursului interjudeţean de interpretare din lirica eminesciană „Floare Albastră”. De la copii din clasa pregătitoare până la tineri în ultimul an de liceu, cu toţii au oferit un spectacol deosebit de recitări, presărat cu momente de interpretare muzicală, coregrafie sau dramatizare, precum şi cu prezentări media, având ca punct comun opera eminesciană.
Ajuns la cea de-a XVI-a ediţie, concursul tinde să devină o tradiţie, ce a stat de multe ori la baza pasiunii tinerilor ieşeni pentru arta dramatică. „Este un concurs pentru iubitorii de poezie şi de frumos şi pe care îl organizăm, indiferent de condiţii, în fiecare an, pe 15 ianuarie, în cinstea marelui poet! Ne bucurăm că, în timp, concursul a crescut, implicându-se din ce în ce mai multe şcoli, iar pe viitor ne dorim să devină unul de nivel naţional, pentru că nu sunt foarte multe pe această tematică”, a precizat Dana Robotă, consilier şcolar la Liceul Tehnologic de Mecatronică şi Automatizări Iaşi şi organizator.
Competiţia este structurată pe cinci secţiuni, fiecare dintre ele având locurile I, II, III şi menţiune, cărora se adaugă Premiile de excelenţă, al juriului, şi cel special, câştigătorii primind cărţi din opera eminesciană, dar şi ale altor scriitori români.
Evenimentul a fost organizat de Liceul Tehnologic de Mecatronică şi Automatizări, în parteneriat cu Palatul Copiilor, Ateneul Tătăraşi şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi. Andreea IGNEA
Pentru prima dată în cei 16 ani de la primul concurs „Floare Albastră”, câştigătorul trofeului este un copil – Maia Mălăncuş, care, deşi are doar 7 ani, deja are un palmares competiţional impresionant.
-Interpretare-şcoală primară şi gimnaziu
PREMIUL I Gheorghita Bianca Alexandra (Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”
PREMIUL II Mativici Pavel (Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”
PREMIUL III Chitic Pavel (Liceul cu program sportiv Iasi)
MENTIUNE Lazar Stefana (liceul “Al.I. Cuza” Iasi)
MENTIUNE Bogdan Matei Ciornea (Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”
MENTIUNE Cretu Andreea (Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”
-Interpretare-liceu
Premiul de excelenta Alin Nechita (Liceul tehnologic de Mecatronica si Automatizari Iasi)
Diploma de excelenta Tiron Livia (Lic Special “Moldova” Tg. Frumos jud Iasi)
Premiul special al juriului trupa LICAR (Lic Special “Moldova” Tg. Frumos jud Iasi)
Premiul special al juriului Shara Maria Elyhairat (Palatul Copiilor-Iasi)
PREMIUL I Gaina Iuliana (Lic “Stefan cel Mare –Harlau)”
PREMIUL II Panaite Ionica (Liceul cu program sportiv Iasi)
PREMIUL III Iovita Viorica (Seminarul Ortodox “St. Vasile cel Mare” Iasi)
MENTIUNE Florin Petronela (Colegiul I.C.Stefanescu Iasi)
MENTIUNE Lungu Robert (Liceul de informatica Grigore Moisil Iasi)
MENTIUNE Perju Mihai (Liceul de informatica Grigore Moisil Iasi)
-Interpretare-palate, cluburi şi şcoli cu profil artistic-dramatic
PREMIUL I Mara Balint (Palatul Copiilor-Iasi)
PREMIUL II Diana Malancus (Palatul Copiilor-Iasi)
PREMIUL III Ciocanta Maria (Palatul Copiilor-Iasi)
MENTIUNE Sofia Zagan (Palatul Copiilor-Iasi)
MENTIUNE Tora Hamre (Palatul Copiilor-Iasi)
MENTIUNE Theodor Giurcanu (Palatul Copiilor-Iasi)
-Interpretare-grupuri dramatice
PREMIUL I Grupul LICURICI (Colegiul O. Bancila Iasi)
PREMIUL II Lazar Ana Maria si Nechita Ana (Colegiul I.C.Stefanescu Iasi)
PREMIUL III Paltinel Iulia si Amihaiesei Razvan (ŞcoalaGimnazială “Aron-Vodă” Aroneanu)
MENTIUNE Grupul Scolii Gimnaziale I.C. Bratianu
MENTIUNE Ursache Ana Maria si Bursuc Valentin (Liceul tehnologic de Mecatronica si Automatizari Iasi)
-Prezentări media liceu cu tema: “Eminescu-biografia unui geniu”
Premiul Juriului Ichim Lavinia Elena (Colegiul Economic Administrativ Iasi)
PREMIUL I Vasiliu Monica (Liceul Tehnologiv “V. Madgearu” Iasi)
PREMIUL II Damian Marina (Colegiul Economic Administrativ Iasi)
PREMIUL III Condrea Codrin (Liceul Tehnologiv “V. Madgearu” Iasi)
MENTIUNE Pricop Andreea (Liceul Tehnologiv “V. Madgearu” Iasi)
In acest an, juriul a avut ca presedinte pe dnul. Prof. Lucian Gabriel Comanescu .actor, regizor si profesor de arta teatrala Alaturi de el, alti profesionisti din domeniul artei teatrale si nu numai, au asigurat jurizarea obiectiva a acestui concurs.
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau