Iaşi: Spectacole, concerte, expoziţii
Dimensiune font:
Joi, 23 aprilie
Teatrul pentru Copii şi Tineret „Luceafărul”: „Privighetoarea”; sala mică, ora 10.00
Teatrul Naţional Iaşi: Premieră, „Colivia” de Georges Feydeau, regia: Cristian Hadji-Culea; cu: Haruna Condurache, Petronela Grigorescu, Puşa Darie, Ada Lupu, Irina Răduţu Codreanu, Catinca Tudose, Brânduşa Aciobăniţei, Delu Lucaci, Ionuţ Cornilă, Călin Chirilă, Daniel Busuioc, Constantin Puşcaşu, Horia Veriveş, Gelu Zaharia, Emil Coşeru, Andrei Sava, Constantin Avădanei, Sorin Cimbru, Radu Homiceanu; la sala mare, ora 19.00
„Săptămâna Ateneului Tătăraşi” (17 – 25 aprilie):
- Vernisajul expoziţiei de pictură „Conexiuni subiective”, de Marinela Rusu, ora 17.00;
- Spectacolul de teatru „Vizitatorul”, Teatrul „C.I. Nottara” Bucureşti, ora 19.00;
- Dezbaterea „Dimensiunea naţională a manifestărilor culturale organizate de Ateneul ieşean în perioada interbelică”, susţinută de scriitorul ieşean Constantin Cloşcă, ora 18.00.
„Iaşul de odinioară... poate!”, expoziţie de grafică semnată Sergiu Pasciuc, la Galeriile de artă „Grand Hotel Traian” (cu sprijinul Asociaţiei Centrul Cultural Internaţional din Iaşi), până pe 30 aprilie
Sâmbătă, 24 aprilie
Teatru „Înaintea erei noastre”, cu: Ioana Corban, Codrin Danilă, George Cocoș, Tiberiu Enache, Ovidiu Ivan, Andrei Emilian; la Teatru FIX, ora 19.30
SKA-NK - lansare album "Pe acorduri de vara" @ Underground Pub, ora 22.00 (10 lei)
Live Concert „SoWhat”, în Oxford Pub
În curând!
Opera Naţională Română Iaşi, „Giselle”, balet romantic în două acte, muzica de Adolphe Adam, dirijor: Adrian Morar (Opera Naţională Română Cluj-Napoca); maestru balet: Mihail Motovilov - duminică, 26 aprilie, de la ora 18.30
Distribuţia:
Giselle – Kotomi Hoshino (debut)
Albert – Vlad Mărculescu
Hans – Elvis Gache
Wilfried – Alexandru Sebeşi
Mama – Gabriela Costăchioaia
Bathilde – Simona Berea
Contele – Sergiu Cotorobai
Myrtha – Mizuka Suzuki
Mona – Monica Ailiesei
Zulma – Pamela Tănasă
Pas de deux – Viviana Olaru (debut), Cătălin Pandel.
SPECTACOL ANULAT - „Rhythm Of The Dance”, Compania Naţională de Dansuri a Irlandei; 26 aprilie, Casa Studenţilor Iaşi
Cinema City
Cenuşăreasa , dublat, orele 14.50
Clopoţica şi legenda bestiei de nicăieri 3D, dublat, orele 13.10, 15.00, 16.40
Furios şi iute 7, orele 14.10, 17.00, 18.30, 19.50, 21.20, 22.40
Insurgent 3D, orele 17.10, 21.50
Mare şi tare, orele 19.40, 22.10
Minuscule 3D, orele 14.00, 16.00
Paul Blart: Poliţist la Mall 2, orele 13.50, 16.10, 18.10, 20.20, 22.20
Răpirea lui Freddy Heineken, orele 20.00
Ţinta: Preşedintele, orele 18.00
Victoria
Marussia, orele 12.00
Mamaia, orele 14.00
Aferim!, orele 16.00
Retrospectiva Premiilor GOPO:
Closer to the Moon, orele 18.00
Q.E.D., orele 20.00
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau