Dublu campion național de la CS Politehnica Iași într-un sport olimpic în care România excelează în Europa!
Dimensiune font:
Obișnuiți nu chiar cu mulți ani în urmă cu finalele jucate de CS Politehnica Iași în Superliga feminină de tenis de masă, iată că încep să apară rezultate notabile și la masculin, deocamdată la nivelul juniorilor. Iar cel care deja stabilește repere are doar 15 ani, însă un talent imens și o dorință arzătoare de a ajunge campion mondial. Deocamdată este dublu campion național la Under 15, dar la cât de intensă este competiția națională, de unde România își extrage talentele pentru a fi în prim-planul Campionatelor Europene, aceste două medalii de aur sunt cu atât mai valoroase!
Iașul n-a mai avut campion național la tenis de masă în proba de simplu de măcar treizeci de ani. La dublu a fost cucerită o medalie de aur prin Bogdan Postudor, pe când era legitimat la CSM Iași, acum ocupându-se de pregătirea dublului campion la CS Politehnica Iași, clubul sportiv al Universității Tehnice „Gheorghe Asachi” din Iași (TUIASI), într-un colectiv tehnic coordonat de dna. Maria Gaftea și din care mai face parte Vlad Albu. Nu este deloc exclus ca această ultimă performanță să fie chiar unică în istoria tenisului de masă ieșean, performanță obținută de Andrei Țîbîrnă, cel care a practicat șah până să ajungă la CSM Iași să lucreze cu antrenorul Gheorghe Ciobotaru, club de la care s-a transferat acum un an și jumătate, iar pasul în față n-a întârziat să apară.
Înalta performanță nu ține cont de zile libere!
Pregătirea lui Andrei pentru Campionatele Naționale Under 15, desfășurate până duminică, la Arad, a fost pusă la punct până în cel mai mic amănunt de cei trei tehnicieni. N-a ținut cont de zile libere, ci doar de activitatea școlară, Andrei fiind elev în clasa a VIII-a A (diriginte, prof. Mariana Chiriac) la Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași. Sala din Campusul „Tudor Vladimirescu” al TUIASI a fost deschisă și în zilele de sărbătoare pentru că înalta performanță se face în fiecare zi, nu la fără frecvență! Fiecare antrenor a avut propria sa contribuție, propriul său rol. Dna. Gaftea a supravegheat totul pentru ca tot ce a fost pus în planul de pregătire să fie respectat întocmai, Vlad Albu a lucrat mult individual cu Andrei, iar Bogdan Postudor i-a insuflat dorința de victorie, de a se autodepăși mereu! Iar cei trei au demonstrat că îl pot conduce pe Andrei să ajungă la cel mai înalt nivel în condițiile în care concurența în România este acerbă!
Dar nimic n-ar fi fost posibil fără talentul și implicarea lui Andrei Țîbîrnă, jucător ce a dat dovadă de maturitate în momentele-cheie din ultimele două zile de concurs. Click AICI pentru continuarea materialului! Dragoș GAȘPAR
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari știri, direct pe telefon!
Ești mereu pe fugă? Noi îți trimitem zilnic cele mai importante 3 știri din Iași, Moldova și țară – scurt, clar, fără spam.
Plus: alerte locale de urgență, noutăți exclusive și acces rapid la anunțuri importante.
► Intră pe canalul nostru oficial:
⇒ Încearcă 3 zile. Dacă nu-ți place, poți ieși oricând.
Adauga comentariul tau