Înmormântarea Prințului Philip, soțul Reginei Elisabeta a II-a. Vezi aici momentul istoric / VIDEO
Prințul Philip, Ducele de Edinburgh și soțul reginei Elisabeta a II-a, este înmormântat sâmbătă, 17 aprilie, la Capela St George din castelul Windsor, într-o ceremonie restrânsă la care vor lua parte doar 30 de persoane. Cetăţenii din Windsor au venit să îi aducă un omogiu prinţului Philip, iar la Castelul Windsor sunt ultimele pregătiri pentru înmormântarea Ducelui.
Prințul Philip, ducele de Edinburgh și soțul reginei Elisabeta a II-a, care a murit la vârsta de 99 de ani, își va dormi somnul de veci după o slujbă funerară la Capela Sf. Gheorghe din castelul Windsor. Ceremonia începe la ora 17, ora României, și va fi una neobișnuită din cauza pandemiei de coronavirus și a rupturii prințului Herry de familia regală.
Regulile pandemice din Marea Britanie obligă Casa Regală Britanică să reducă numărul participanților la slujba de înmormântare la 30 de persoane. Regina și membrii selectați ai familiei vor purta măști și vor fi așezați la șase metri distanță unii de alții.
Printre cei care participă la slujba de înmormântare se numără cei patru copii ai lui Philip, Charles, Anne, Andrew și Edward, și unii dintre nepoții săi, inclusiv William și Harry, care vor merge în spatele sicriului în timp ce este condus la capelă.
Din cauza restricțiilor Covid, premierul britanic Boris Johnson nu va participa.
Prințul Philip este depus într-un sicriu din lemn de stejar, căptușit cu plumb, făcut special pentru el acum mai bine de 30 de ani.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
Danemarca angajează români cu salariu de 120.000 €/ an. Ce calificare trebuie să aibă?
Bradul natural. Cum se formează prețul, cât costă și ce trebuie să știți înainte să-l cumpărați
Noua modă ”eco” la înmorântări! A apărut primul sicriu hipsteresc, 100% biodegradabil
China comunistă predă justiția IA. Prins, judecat, condamnat și supravegheat în detenție cu inteligență artificială
Ministrul Investițiilor Europene îl dă pe Bolojan pe mâna Parchetului European în scandalul microbuzelor
Lege adoptată în Senat! Zi liberă pentru toți părinții
Pentru prima oară după al Doilea Război Mondial, SUA își iau mâinile de pe Europa. Miza 3.800.000.000 $
Record istoric în Japonia! Miliarde din averi fără moștenitori intră în vistieria statului
Legea care vizează toate blocurile din România!
Permisul de conducere, mai greu de obținut! Uniunea Europeană schimbă toate regulile!


