Bulevardul Ţuţora, închis timp de nouă luni!
Dimensiune font:
Lucrările încep luni, 21 octombrie * acestea sunt precedate de scoaterea reţelei fir-contact, programată pe 19-20 octombrie * sunt anunţate restricţii de circulaţie şi devierea rutelor 1, 13, 5 şi 29
Începând de săptămâna viitoarea, municipalitatea ieşeană începe implementarea proiectului „Reabilitarea infrastructurii de tramvai în Municipiul Iaşi”. Cu o valoare de totală de 114.359.729,95 lei (aproape 24 milioane de euro), acesta presupune reabilitarea infrastructurii şi suprastructurii căii de rulare tramvai pe trei tronsoane: Cinci Drumuri - strada Pădurii - strada Nicoriţă, Piaţa Podu Roş - intersecţie cu bulevardul Primăverii şi bulevardul Virgil Săhleanu - intersecţie cu bulevardul Metalurgiei - rond Ţuţora, precum şi achiziţionarea a cinci tramvaie. Licitaţia pentru lucrări a avut o prevedere bugetară de 44.356.437,96 lei, fără TVA (aproape 9,4 milioane de euro) şi a atras oferta asocierii Conest SA Iaşi - Mari Vila Com SRL Bucureşti. Concret, până în august 2020, acestea vor schimba calea de rulare a tramvaielor pe sectorul bulevardul Virgil Săhleanu - intersecţie cu bulevardul Metalurgiei - rond Ţuţora, o distanţă de 900 de metri. Linia de tramvai va fi separată de carosabil, iar, după finalizarea lucrărilor, şoferii nu vor mai avea acces pe calea de rulare
Rute deviate
Evident, deschiderea şantierului va genera restricţii de circulaţie în transportul public. Astfel, traseele de tramvai 1 şi 13 vor fi deviate începând de sâmbătă, 19 octombrie, când vor începe lucrările de demontare a reţelei fir-contact. Tramvaiele de pe traseul vor circula pe ruta Copou - Piaţa Unirii - Târgu-Cucu - Tudor Vladimirescu - Tătăraşi - Târgu-Cucu - Piaţa Unirii - Copou, iar cele de pe traseul 13 pe ruta Copou - Piaţa Unirii - Târgu-Cucu - Tătăraşi - Tudor Vladimirescu - Târgu-Cucu - Piaţa Unirii - Copou. La rândul lor, autobuzele de pe traseul 29 vor circula pe itinerariul: Tomeşti - Baza 3 - Frigorifer - Bd. Socola - Podu-Roş - Bd. Socola - Bd. Primăverii - Calea Chişinăului - Baza 3 - Tomeşti. Nu în ultimul rând, autobuzele de pe traseul 5 vor circula pe ruta: Dacia - Podul de Piatră - Podu-Roş - Bd. Socola - Bd. Primăverii - Calea Chişinăului - Ţuţora - Calea Chişinăului - Bd. Primăverii - Bd. Socola - Biserica Lipovenească - Dacia. În schimb, şefii Companiei de Transport Public au anunţat suplimentarea numărului de tramvaie de pe traseul 9. Tudor DAMASCHIN
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau