Zeci de scurt-metraje selecţionate la Filmul de Piatra. Vezi lista completă!
Dimensiune font:
Organizatorii festivalului Filmul de Piatra au anunţat scurt-metrajele selecţionate în competiţie.
„Am ales 6 ore de competiţie din 34 de ore de filme. Am renunţat la foarte multe filme care ne-au plăcut, pentru că pur şi simplu nu încăpeau în orele alocate selecţiei“, au transmis organizatorii pe pagina de Facebook a competiţiei.
Astfel, din cele 205 de pelicule înscrise la Filmul de Piatra au fost selecţionate 67, respectiv 45 în competiţie, iar 22 de scurt-metraje în afara ei. Competiţia este structurată pe categoriile: ficţiune, animaţie, documentar, experimental şi videoclip, iar în afara ei sunt două categorii: Best of RO şi Mix.
Festivalul va avea loc între 5 şi 7 septembrie la Piatra Neamţ, filmele fiind difuzate în aer liber, în piaţeta de la Turnul lui Ştefan, în Teatrul Tineretului, pe vârful muntelui Cozla şi în singurul cinematograf rămas funcţional din Piatra Neamţ. „Nu am desfăşurat niciodată festivalul în cinematograf pentru că nu sunt condiţii demne de un festival de film, sau de un oraş care vrea să fie cochet şi turistic. Cu toate acestea, după ce am aşteptat atâţia ani renovarea promisă, ne-am propus să readucem publicul la cinema, cu speranţa că o sală plină va transmite un semnal“, a menţionat Andrei Dăscălescu, iniţiatorul festivalului.
Filmul de Piatra va continua la Piatra Fântânele (8-10 septembrie), pe 11 septembrie va fi prezent cu o seară de proiecţii la Cluj, iar pe 14 septembrie, la Timişoara, în cadrul Plai Festival.
Selecţie Filmul de Piatra 2014
COMPETIŢIE: Ficţiune
Candy Crush | regia: Andrei Georgescu
Cu Lapte, Fara Zahar | regia: Andrei Florescu, Razvan Macovei
Fals pozitiv | regia: Octav Chelaru
Fum | regia: Sarra Tsorakidis
Gloria | regia: Mara Ionescu
in dependent | regia: Ioana Lascar
LAG | regia: Anton Groves, Bogdan Orcula
Neintegratii | regia: Andrei-Nicolae Teodorescu
O lume noua | regia: Luiza Pârvu
Str. Drapelului nr. 0 | regia: Anca Oproiu
Tatal nostru | regia: Sergiu Lupse
Usile | regia: Norbert Fodor
Unchiul Dima se duce la cumparaturi | regia: Nicolae Negara
COMPETIŢIE: Animaţie
2 | regia: Ilinca Šeda
Adam & Eva | regia: Nicolae Negara
Cosmos | regia: Octavian Fedorovici
Fii fericit sau iesi afara | regia: Andreia Dobrota
Muntele | regia: Morozan Stefan
Pretty Fly | regia: Ela Duca
Pui de Somn | regia: Paul Muresan
Spalati-va pe dinti | regia: Nadia Barbu
COMPETIŢIE: Documentar
& / Si | regia: Ilisie Remus
Bucharest Underground Cocktail | regia: Mihai Bivol
Lingurarul | regia: Matei Plesa
Meanwhile in Bucharest | regia: Roxana Andrei
O Alta Zi a Omenirii | regia: Vlad Alexandru
Tsapinarii - Tribul muntilor | regia: Petru I. Pap
Ultimul pietrar | regia: Madalin Butiurca
Vibratia | regia: Germain Kanda
COMPETIŢIE: Experimental
10 modalitati prin care poti face fata unei despartiri | regia: Octavian Mot
Camerakiri | regia: Ligia Prodan, Elena Borcea, Victor Cioaba
Ce vrei sa te faci cand vei fi mare | regia: Bogdan Fanariu
Întepenit | regia: Sonia Casandra Andreica
Întuneric | regia: Razvan Rotaru
Pescarusul | regia: Carmen Lidia Vidu
Sah | regia: Claudia Ciocan, Iulia Radu
TeleBiciclopedia | regia: Andrei Ivaşc
COMPETIŢIE: Videoclip
Confuzie | regia: Sergiu Ciorescu
Felicità e Rovina | regia: Anton Octavian
M-a facut muma frumoasa | regia: Hypno
Marele zgomot | regia: Vlad Fenesan
Minciuni Gogonate | regia: Alexandru Petru Badelita
Necunoscut | regia: Millo Simulov
One In a Million | regia: Vlad Gliga
Pietre in alb | regia: Dorin Marcu
Sky Is No Limit | regia: Iustin Surpanelu
OFF-COMPETITION: Best of RO
1969 | regia: Ispas Alexandru Aurelian
12 minute | regia: Nicolae Constantin Tanase
Ana | regia: Mirona Radu
Brigada Neagra | regia: Andrei-Nicolae Teodorescu
Calea Dunarii | regia: Sabin Dorohoi
Claudiu si crapii | regia: Andrei Tanase
Kazimir | regia: Dorian Boguta
Natura umana | regia: Goran Mihailov
Si baietii cateodata | regia: Matei Lucaci-Grunberg
Tuns, ras si frezat | regia: Bogdan Muresanu
OFF-COMPETITION: Mix
Asta-i sfântul nostru bicromat | regia: Gábor Loránd | documentar
Dupa soare | regia: Laszlo Demeter | videoclip
Ieri | regia: Brandusa Maria Balan | videoclip
Insula Secreta | regia: Iustin Surpanelu | videoclip
Menajerul | regia: Radu D. Zaporojan | fictiune
O scurta istorie Astra Film | regia: Carmen Lidia Vidu | documentar
Paine | regia: Ana-Maria Lemnaru | experimental
Planeta Albastra | regia: Ovidiu Slatineanu | videoclip
Poza | regia: Iustin Surpanelu | videoclip
Silent Places | regia: Simona Deaconescu | experimental
Tara caut voluntari | regia colectiva: Voluntari Tasu | animatie
Toporul si Padurea | regia: Stefan Petcu | fictiune
* Foto: Facebook- Filmul de Piatra
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau