Noi puncte antigrindină în zona Moldovei
Responsabilul român a precizat, la finalul Forumului Agricol Transfrontalier România-Republica Moldova care s-a desfăşurat la Cahul, că a abordat recent problema protecţiei antigrindină în cadrul unei întrevederi cu fermieri din judeţul Vaslui. În acelaşi timp, România colaborează cu Republica Moldova în privinţa protecţiei antigrindină în zona de frontieră, a declarat ministrul adjunct al agriculturii de la Chişinău, Ion Sula.
Cu mâinile în sân în faţa prăpădului
„Avem unele progrese. Am colaborat cu Ministerul Agriculturii din România şi ne gândim cum putem să mărim suprafaţa de protecţie antigrindină pentru că până în prezent acest lucru nu era posibil în zona de frontieră. Suntem dotaţi tehnic, există toată infrastructura necesară, urmează să fie o coordonare în ceea ce ţine de modul de utilizare şi administrare a acestei infrastructuri“, a declarat ministrul adjunct.