Modele de subiecte pentru examenele naţionale
Elevii pot consulta deja modelele de subiecte propuse de Ministerul Educaţiei pentru Evaluarea Naţională - care va debuta pe 22 iunie şi va lua final pe 30 iulie - şi pentru Bacalaureat, examen programat între 8 iunie şi 10 iulie. În plus, pentru familiarizarea cu regulile, particularităţile şi rigorile Evaluării Naţionale, respectiv ale Bacalaureatului, elevii au participat deja la o simulare a acestora, organizată de Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) Iaşi la începutul lunii decembrie. „Prezenţa candidaţilor a fost foarte bună - aşa cum a fost, de altfel, în fiecare sesiune de simulare, în fiecare an - dovadă a interesului pe care îl arată candidaţii faţă de formele de evaluare sau testare anterioare examenelor propriu-zise ”, sunt de părere reprezentanţii ISJ Iaşi.
Citeşte şi Sprijin pentru promovarea examenelor naţionale
În continuare, tinerii vor participa la o nouă serie de simulări, organizate la nivel naţional de Ministerul Educaţiei. Astfel, pe 23 şi 25 martie sunt programate simulările probelor Evaluării Naţionale, urmând ca rezultatele obţinute să fie afişate pe 6 martie. Probele scrise din cadrul examenului de Bacalaureat vor avea loc între 2 şi 6 martie, iar afişarea rezultatelor va fi pe 12 martie. Şi elevii din clasele a XI-a îşi vor testa cunoştinţele în cadrul simulării Bacalaureatului, dar vor putea participa doar la limba şi literatura română (2 martie) şi proba obligatorie a profilului (4 martie).
Andreea IGNEA
EXCLUSIV Clanurile din Universitatea de Medicină
* * *
Amintim că, în anul şcolar 2013-2014, 73,29% dintre elevii de clasa a VIII-a au promovat Evaluarea Naţională, iar 74,75% a fost promovabilitatea la examenul de Bacalaureat, ambele rezultate poziţionând Iaşul pe primele locuri la nivel naţional.
.jpg)
.jpg)
* * *
Modelele de subiecte şi bareme de corectare: Evaluarea Naţională 2015, Bacalaureat 2015
Subiecte asemanatoare
Criza profesorilor de matematică, fizică și chimie explodează
Mai mult decât săli de curs: cum dezvoltă UAIC campusul în care studenții învață, colaborează și creează
Educația atenției, cea mai importantă lecție pentru copii
Fostul ministru al Educației Mircea Miclea cere o resetare a programei la Limba Română: „Profesorii trebuie să predea pentru elevii de azi, nu ca acum 20 de ani”
A început amenajarea rutei ocolitoare de la Pasajul Socola – VIDEO
Cât costă liceele private cu programă românească? Ce variante ai în București și care sunt taxele în 2026
Maraton de matematică la Iași: aproape 1.000 de elevi au participat la patru competiții în două zile