Vizită de studiu la singura mină de petrol din Europa
Studenţii Departamentului de Geologie din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (specializările Inginerie Geologică şi Geochimie) au vizitat, în perioada 19-21 mai, în cadrul unei vizite de studiu, singura mină de exploatare a petrolului din Europa. Este vorba despre mina de ţiţei Sărata-Monteoru, din judeţul Buzău.
Vizita la mină a durat aproximativ 3 ore, timp în care studenţii au explorat galeriile celor două orizonturi ale minei (dispuse la 240 şi 320 m adâncime), au aflat metodele şi instalaţiile utilizate pentru exploatarea petrolului, au prelevat eşantioane de rocă din cadrul ferestrelor de vizitare şi au putut face observaţii asupra proprietăţilor fluidelor şi rocilor din zăcământ.
Pe parcursul celor 3 zile, studenţii au vizitat şi alte obiective de interes geologic aflate pe arealul judeţului Buzău. Printre obiectivele vizate se numără: Vulcanii noroioşi de la Pâclele Mari, Pâclele Mici şi Pâclele Beciu, Focul viu de la Terca (Lopătari), Platoul de sare Meledic, Muzeul chihlimbarului de la Colţi, Ansamblul rupestru Aluniş sau Ansamblul de trovanţi „Babele” de la Ulmet. Zona vizitată prezintă un real potenţial geoturistic şi educaţional, în prezent fiind evaluată în vederea realizării unui geoparc.
Subiecte asemanatoare
Criza profesorilor de matematică, fizică și chimie explodează
Mai mult decât săli de curs: cum dezvoltă UAIC campusul în care studenții învață, colaborează și creează
Educația atenției, cea mai importantă lecție pentru copii
Fostul ministru al Educației Mircea Miclea cere o resetare a programei la Limba Română: „Profesorii trebuie să predea pentru elevii de azi, nu ca acum 20 de ani”
A început amenajarea rutei ocolitoare de la Pasajul Socola – VIDEO
Cât costă liceele private cu programă românească? Ce variante ai în București și care sunt taxele în 2026
Maraton de matematică la Iași: aproape 1.000 de elevi au participat la patru competiții în două zile