INCHIDE

Gheorghe Ştefan s-a supărat pe Transgaz

Societatea Naţională de Transport Gaze Naturale Transgaz SA Mediaş, societate cu capital majoritar de stat, a solicitat ca pentru concesionarul sistemului naţional de transport gaze naturale, care utilizează gazele la o presiune mai mare de şase bari, să i se transmită terenurile proprietate a municipiului Piatra Neamţ. Societatea cere acest lucru ca un lucru necesar pentru amplasarea conductelor de transport gaze naturale pe durata de existenţă a acestora.
Legea care obligă la gratuităţi
La şedinţa Consiliului Local de săptămâna trecută a fost aprobat acest lucru, însă nu fără discuţii. Aleşii au aprobat transmiterea către concesionarul public de distribuţie şi furnizare a energiei electrice, a terenurilor proprietatea municipiului, necesare amplasării şi accesului la capacităţile energetice, pe durata de existenţă a acestora, la cererea motivată din partea operatorului. „În consecinţă ţinând cont de prevederile Legii 123 din 10.07.2012 a energiei electrice şi a gazelor naturale, Titlul II, este necesar a se completa actul administrativ adoptat anterior”, se arată în raport. „Este o lege care ne obligă să dăm cu titlu gratuit terenurile, dar eu consider că nu e normal. Dacă eu am nevoie de o autorizaţie de la E.ON, plătesc cât îmi cer ei. Legislaţia românească, parlamentarii, au permis lucrul acesta. După părerea mea, legea ar trebui modificată”, a spus Gheorghe Ştefan, primarul municipiului Piatra Neamţ.
Ingrid Ciofoaia 

Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!