Liber la pescuit!
În sfârşit, bucurie pentru pescari. După trei luni de prohibiţie, pescuitul recreativ-sportiv şi de agrement, în apele colinare şi de şes, va fi redeschis pescarilor amatori începând de astăzi. Conform proiectului de ordin de prohibiţie, pe celelalte ape continentale, perioada de pescuit la toate speciile este deschisă tot timpul anului, iar în apele de munte, pescarii sportivi au liber la păstrăv până în luna septembrie. Pentru practicarea pescuitului în apele colinare şi de munte aveţi nevoie de premise de pescuit sportiv care se eliberează de la filialele judeţene AJVPS sau de la asociaţiile abilitate din fiecare judeţ. Pescuitul a fost interzis pe o durată de 60 de zile, în perioada 7 aprilie-5 iunie, inclusiv, pe toate apele româneşti, dar şi din apele care constituie frontieră de stat, printr-un ordin comun al Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale şi al Ministerului Mediului. Florin CRĂCIUN