Băişanu continuă schimbările de macaz politic
Independenţa politică a parlamentarului de Suceava Alexandru Băişanu a durat numai trei zile. După ce la sfârşitul săptămânii trecute acesta anunţa cu surle că pleacă din PNL pentru a putea intra în cursa pentru Primăria municipiului, acesta a anunţat ieri, 29 februarie, că a intrat în tabăra ALDE. Mai mult, suceveanul a devenit şi noul preşedinte al Organizaţiei Judeţene ALDE, luându-i astfel locul demisionarului Constantin Galan.
Tot la Bucureşti s-a stabilit că Alexandru Băişanu va fi candidatul liberal-democraţilor la Primăria Suceava. De curând însă, Biroul Executiv Judeţean hotărâse ca şeful Oficiului de Cadastru şi consilierul local Vasile Mocanu să fie candidatul ALDE la Primărie, însă lucrurile s-au schimbat odată cu intrarea lui Băişanu în partid. Reamintim că deputatul sucevean a mai candidat de două ori pentru funcţia de primar al municipiului Suceava, prima dată din partea PUR, iar a doua oară din partea USL, însă de fiecare dată fără succes. Oana ŞLEMCO