INCHIDE

Dependenţii de droguri refuză ajutorul medicilor

Un tânăr în vârstă de 20 de a ani a ajuns în stare gravă la Spitalul „Sf. Spiridon”, în urma consumului de droguri. Cunoscut ca mare consumator de substanţe interzise, ieşeanul a fost diagnosticat cu intoxicaţie acută cu metadonă, metamfitamină şi canabis. Pacientul a fost stabilizat în serviciul de urgenţe, însă, după ce şi-a revenit, a refuzat transferul la Clinica de Toxicologie, pentru tratament de specialitate. Medicii susţin că se confruntă în fiecare zi cu astfel de cazuri, însă pacienţii refuză sprijinul medicilor. Cristina MIHĂILĂ