« Inapoi

Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO

Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#1
Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#1Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#2Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#3Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#4
Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#5Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#6Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#7Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#8
Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#9Primul Război Mondial reflectat în presa vremii. Ziarul „Evenimentul” acum 100 de ani – 12 ianuarie 1917 GALERIE FOTO#10
Mărime font - +

NOTA: Citiţi în cele 10 facsimile din ziarul EVENIMENTUL din 12 ianuarie 1917 ştiri din ţară şi din lume. Primul Război Mondial era în plină desfăşurare.

 Pentru stabilirea persoanelor din alte oraşe în oraşul nostru şi pentru executarea măsurilor administrative, ministerul de interne a aprobat toate măsurile propuse de către domnul Gh. Mârzescu primarul oraşului nostru şi anume, s-au acordat ofiţeri de poliţie speciali pentru facerea poliţiei prin pieţele de alimentare, postându-se şi cercetaşi pe la gherete, pentru observaţie. (...)

 La Anvers germanii au luat dispoziţia ca în fiecare noapte doi ajutori de primar să rămână ca ostatici la cartierul general, pentru a teroriza populaţia să nu facă vreun semnal de lumină aviatorilor belgo-francezi. După apusul soarelui Anversul se cufundă în beznă.

 Au început nemţii şi spionii lor rămaşi încă la mijlocul nostru, să-şi verse veninul şi asupra populaţiei ieşene. Alaltăieri s-a găsit un pachet în apropiere de consulatul rusesc, iar azi dimineaţă au fost găsite în mijlocul pieţei Unirii două ţigări de foi puse într-un carton de ţigări „Jochey Club”. Ţigările au fost găsite de nişte tineri studenţi care le-au predat unui sergent, spre a le înmâna autorităţilor.

 „Viitorul” din 8 a. c. Scrie că ministerul de război a dat ordin de rechiziţionare pentru nevoile populaţiei capitalei a tuturor vagoanelor de lemne din toate staţiile. Ar trebui să se aprovizioneze de pe acum cu cele destinate Spitalelor, căci acestea au trebuit să intervie la Minister, ca să se facă excepţie măcar pentru ele.

 În vederea deschiderii noului an şcolar, direcţiunea căilor ferate va trimite şcolilor din localitate bilete cu reducere de 50 la sută pentru ca să înlesnească venirea şcolarilor la timp. Direcţiunea fiecărei şcoli va trimite elevilor aceste bilete în localităţile unde domiciliază.

 În unul din spitalele din Ploieşti se află rănit bravul Locotenent de rezervă Boştinescu din un reg. De calaraşi. El primind ordin să respingă cu escadronul său un atac inamic căpitanul german ce comandă i-a ucis calul; atunci cu o puternică lovitură de sabie culcă pe căpitanul german la pământ duşmanii îşi pierdură capul şi se retraseră în dezordine urmăriţi de ai noştri.

 Domnişoara Olga Manoliu conducătoarea grădinii de copii din Bazargic a cerut să fie mutată la grădina societăţii de gimnastică. 

Data publicarii: 12/01/2017
loading...
Adauga comentariul tau
Nume:
E-mail:
Comentariu:
Security Code Imagine nouaAlte titluri din evenimentul > MOLDOVA > IASI

Ultima ora

CELE MAI CITITE STIRI

 

 

 

editia online din 25.06.2017 - 5:06

Copyright © SC Ziarul Evenimentul SRL Iasi. In varianta tiparita, cotidianul Evenimentul are o arie de distributie care cuprinde 6 judete: Iasi, Bacau, Botosani, Neamt, Suceava si Vaslui

Statistici T5

Tel - 0232246000 | Fax - 0232246002
Orange - 0752266266
E-mail - contact@evenimentul.ro

Link exchange