INCHIDE

Ministerul de Finanțe obligă toate magazinele din România să aibă opțiunea de plată cu cardul

Ministerul de Finanțe obligă toate magazinele din România să aibă opțiunea de plată cu cardul

 Guvernul va elimina plafonul de venituri minime de 50 de mii de lei, de la care magazinele sunt obligate să accepte plata cu cardul.

 
 

Este vorba de plafonul anual al cifrei de afaceri sub care anumite magazine — în special microîntreprinderile — erau scutite de obligația de a accepta plata cu cardul. Comercianții care nu depășeau 50.000 lei pe an nu erau obligați să aibă POS.

Practic, toate societățile comerciale din România, indiferent de cifra de afaceri, vor fi nevoite de acum să accepte plata cu cardul.  

Ministerul de Finanțe obligă toate magazinele din România să aibă opțiunea de plată cu cardul

În acest context, ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, a lansat un apel public către bănci pentru ca acestea să reducă cât mai mult comisioanele percepute la tranzacţiile cu cardul.

„Eliminăm acel plafon de 50.000 de lei, astfel încât nu avem niciun fel de plafon, orice comerciant va trebui să ofere atât posibilităţi de plată în cash, cât şi posibilităţi de plată cu orice mijloc de plată electronic.

Citește și: Taxă de 25 de lei pe coletele din Asia, sub 150 €. Nazare: „Sunt 225.000 de colete/zi”

Sunt, în momentul de faţă, peste 300.000 de astfel de cazuri, nu mai suntem în situaţia din 2021 sau din 2018, când POS-urile aveau diverse regimuri. Era foarte complicat să obţii un POS. Acum avem trei variante de POS, e mult mai facil să obţii acest lucru”, a anunţat, miercuri, ministrul Finanţelor Publice.

Nazare: Plata cu cardul să devină mai puţin costisitoare

Nazare a precizat că legiuitorul va avea în vedere, când va stabili normele tranzitorii, faptul că există zone în România unde nu există internet.

Alexandru Nazare a ţinut însă să sublinieze că „acele cazuri sunt excepţia, nu şi regula” şi că autorităţile fiscale au „nevoie să aibă o vizibilitate asupra plăţilor de toate tipurile”.

 

Ministrul precizează că a purtat un „dialog foarte deschis cu Asociaţia Băncilor, dar şi cu cei care reprezintă aceste mijloace de plată electronică” în contextul propunerii ridicării plafonului de plată cu cardul, arătând că face apel către aceştia să aibă „o atitudine diferită în privinţa dobânzilor pe care le practică, astfel încât plata cu cardul să devină mai puţin costisitoare decât este astăzi”.

Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!