Copil bătut cu o curea de către profesor. S-a deschis dosar penal
Dimensiune font:
Un profesor dintr-o comună ieşeană este cercetat penal după ce a lovit cu cureaua un elev de 11 ani. Incidentul a avut loc în casa asistentului maternal, unde copilul este în plasament.
Incidentul s-a produs la începutul lunii după ce, băiatul, elev în clasa a V-a, ar fi făcut un desen obscen, potrivit reprezentanţilor şcolii, care-l reprezenta pe profesor. Deranjat de acest lucru, suplinitorul ar fi mers acasă la asistentul maternal la care era plasat copilul şi a solicitat să discute cu minorul. Când au ajuns faţă în faţă, bărbatul ar fi scos cureaua şi l-ar fi lovit de mai multe ori pe copil.
Asistentul maternal a anuţat Poliţia şi reprezentanţii şcolii care au declanşat anchete în acest caz.
Potrivit reprezentanţilor unităţii de învăţământ, se ia în calcul o posibilă scădere a notei la purtare a elevului însă nu s-a luat încă o decizie finală.
Bărbatul care preda la şcoala din Ţuţora începând cu luna septembrie a anului trecut a demisionat ieri. El s-a ales şi cu un dosar penal pentru loviri sau alte violenţe, infracţiune care, potrivit Codului Apenal, se pedepseşte cu amendă sau închisoare de la 3 luni la doi ani.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari știri, direct pe telefon!
Ești mereu pe fugă? Noi îți trimitem zilnic cele mai importante 3 știri din Iași, Moldova și țară – scurt, clar, fără spam.
Plus: alerte locale de urgență, noutăți exclusive și acces rapid la anunțuri importante.
► Intră pe canalul nostru oficial:
⇒ Încearcă 3 zile. Dacă nu-ți place, poți ieși oricând.
Adauga comentariul tau