INCHIDE

O elevă din Piatra Neamț, cea mai bună din lume la studiul cerului

 O elevă din Piatra Neamț, cea mai bună din lume la studiul cerului

Medalia de aur la Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Ştiinţele Spaţiului pentru juniori a fost câștigată de către o elevă din Piatra Neamț. Este vorba despre Ilinca Sandu, elevă în clasa a IX-a la Colegiul Naţional Petru Rareş”. Ea a fost instruită de către profesorul Grigoruţă Oniciuc, care este și directorul unităţii de învăţământ. Ilinca Sandu a obţinut locul întâi absolut, cu cel mai mare punctaj al competiţiei, medalia de aur, cel mai bun punctaj la proba de planetariu şi cel mai bun punctaj la proba teoretică. „Aceste rezultate confirmă prezenţa unei şcoli de astronomie şi astrofizică la Colegiul Naţional Petru Rareş, orientată spre performanţa reală dovedită în competiţiile internaţionale de profil. Este unul dintre cele mai bune rezultate obţinute de un elev nemţean în competiţiile internaţionale desfăşurate în ultima perioadă de timp, a spus profesorul Grigoruţă Oniciuc.
Olimpiada Internaţională de Astronomie şi Ştiinţele Spaţiului pentru juniori s-a desfăşurat, în perioada 31 octombrie - 7 noiembrie 2022, în Câmpulung Moldovenesc şi Suceava.
La concurs au participat elevi cu vârsta de până în 15 ani din Cehia, Columbia, Ucraina, Nepal, Canada, Grecia, Moldova, Thailanda şi România.

George NEGRU

 Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unei eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp 

 WA Chat 0752 266 264  si noi le facem cunoscute!


Subiecte asemanatoare