Mănăstirea „Trei Ierarhi” ar putea străluci din nou ca un bulgăre de aur
Mănăstirea „Sfinții Trei Ierarhi” din Iași, ctitoria lui Vasile Lupu și unul dintre cele mai spectaculoase monumente religioase din România, trece printr-o etapă importantă de restaurare și valorificare patrimonială. Nu este vorba doar despre o lucrare tehnică, ci despre recuperarea unei imagini istorice care a hrănit, timp de secole, legenda celei mai fastuoase biserici din vechea Moldovă.
Potrivit documentațiilor publicate pentru proiect, lucrările de restaurare și reabilitare vizează clădirea C2 și împrejmuirea din ansamblul Mănăstirii „Sfinții Trei Ierarhi”. Sumele sunt importante pentru un monument istoric aflat chiar în inima Iașului. Informațiile publice indică un buget total de 3.267.907 euro, din care 2.749.998 euro provin din PNRR, pentru lucrări de restaurare și reabilitare la clădirea C2 și împrejmuire. Separat, presa locală a consemnat o valoare de circa 13 milioane de lei, fără TVA, pentru reabilitarea Sălii Gotice din complexul Trei Ierarhi.
Una dintre componentele importante ale ansamblului este Sala Gotică, clădire aflată în curtea mănăstirii și legată de istoria culturală a Moldovei. Spațiul este asociat cu vechea viață monahală și cărturărească a complexului, cu școala domnească, cu tiparnița și cu momente importante din istoria bisericească a secolului al XVII-lea.
În ultimii ani, Sala Gotică a intrat într-un amplu proces de restaurare, finanțat prin PNRR. Informațiile apărute public indică faptul că lucrările au ajuns la final sau în etapa de recepție, după o intervenție majoră asupra unui spațiu care nu mai beneficiase de o restaurare de amploare de zeci de ani. Pentru Iași, refacerea acestui loc nu înseamnă doar repararea unui imobil vechi, ci recuperarea unei piese rare din memoria orașului.
Legenda aurului, readusă în zona documentelor
Cea mai spectaculoasă temă rămâne însă aurirea unor elemente ale bisericii. În materialul transmis, se arată că au fost identificate urme de aurire, iar analizele realizate de prof. univ. Nicoleta Vornicu ar susține existența unor documente și porțiuni care confirmă că anumite părți ale monumentului au fost aurite.
„Noi avem documente că au fost aurite anumite porțiuni”, a spus dr. Aurica Ichim, managerul Muzeului Municipal „Regina Maria” și membru al unui grup de inițiativă ce dorește refacerea acestor fragmente.
Planul discutat nu vizează aurirea întregii biserici, ci intervenții punctuale, controlate, pe zonele unde au fost găsite urmele. Este vorba despre șapte porțiuni mici, aflate la încadramente de fereastră, la brâul din marmură neagră și în zona de deasupra intrării. Ideea este ca aceste fragmente să fie refăcute cu respectarea legii, cu proiecte și avize de la comisiile de specialitate, nu printr-o intervenție improvizată.
Dacă aceste mici porțiuni vor fi poleite, Iașul ar putea demonstra că povestea bisericii care „strălucea ca un bulgăre de aur în lumina razelor de soare” nu este doar legendă, ci are un sâmbure documentar puternic.
Biserica „Trei Ierarhi” a fost ridicată în vremea domnitorului Vasile Lupu, fiind sfințită în anul 1639, și este unul dintre cele mai valoroase monumente istorice ale Iașului. Miza restaurării depășește zona religioasă. Monumentul poate deveni un punct de atracție turistică major, alături de Palatul Culturii și celelalte repere din centrul orașului.
Dan DIMA
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!