INCHIDE

Elevii de la „Moisil”, premiaţi la Concursul European pentru Tineri Cercetători

Elevii de la „Moisil”, premiaţi la Concursul European pentru Tineri Cercetători

Două dintre cele mai mari reuşite ale României la ediţia din acest an a Concursului Uniunii Europene al Tinerilor Oameni de Ştiinţă (EUCYS 2025) au venit din partea elevilor de la Liceul Teoretic de Informatică „Grigore Moisil” Iaşi. Succesul elevilor de la Iaşi confirmă încă o dată rolul atelierelor de robotică CyLiis şi Peppers ca acceleratoare de inovaţie şi validarea muncii depuse de profesorii şi mentorii care îi pregătesc pentru competiţii de nivel internaţional.

Dragoş Băbuşanu, elev în clasa a XII-a E şi Sebastian Tănase, absolvent al clasei Heaven Solutions de la LIIS, promoţia 2025, au impresionat juriul internaţional cu proiectul lor de inginerie - DIFFY, un sistem de transmisie mecanică cu contact continuu conceput pentru optimizarea aplicaţiilor robotizate cu un număr limitat de motoare.

Aşadar, rezultatul nu s-a lăsat aşteptat. Câştigarea prestigiosului premiu XFEL le va oferi elevilor ieşeni şansa de a petrece o săptămână în Germania, la European X-Ray Free-Electron Laser Facility din Hamburg - unul dintre cele mai avansate centre de cercetare din lume.

Succesul lor a fost apreciat public şi de Adina Romanescu, directorul Liceului de Informatică din Iaşi. „Felicitări, Dragoş Băbuşanu - clasa a XII-a E şi Sebastian Tănase, absolvent al clasei Heaven Solutions de la LIIS, promoţia 2025, pentru un proiect care inspiră tinerii să devină îndrăzneţi în a dezvolta soluţii inovative în domeniul STEM! Felicitări profesorului nostru drag de informatică, Mirela Ţibu - mentorul echipelor de robotică CyLiis şi Peppers, care inspiră, susţine şi coordonează proiectele elevilor noştri, premiate la competiţiile internaţionale de profil”, a spus Adina Romanescu.

La Riga, între 15 şi 20 septembrie, EUCYS a reunit 150 de elevi din 40 de ţări. România a participat cu trei proiecte, selectate prin Olimpiada Naţională de Creativitate Ştiinţifică, şi a obţinut două premii speciale.

Pe lângă echipa de la Iaşi, şi elevii Alexandru Simedrea şi Christian Matei Cazacu de la Colegiul Naţional de Informatică „Grigore Moisil” Braşov au fost recompensaţi, fiind selectaţi pentru participarea la finala mondială Regeneron ISEF 2026 din Phoenix, SUA.

Coordonatorul echipei României a fost prof. dr. ing. L. Dan Milici (Universitatea „Ştefan cel Mare” din Suceava). Pregătirea lotului a fost organizată de Universitatea din Suceava, împreună cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Suceava şi Societatea Ştiinţifică Cygnus. Ministerul Educaţiei a sprijinit participarea prin acoperirea cheltuielilor de deplasare şi a taxelor competiţiei. Laura RADU

 

 

 Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!