Pensia care nu mai vine. Statul recunoaște blocajul: Mii de români riscă să rămână fără venituri după o viață de muncă în străinătate
Pensia care nu mai vine. Statul recunoaște blocajul: Mii de români riscă să rămână fără venituri după o viață de muncă în străinătate

Cuprins:
-
Decizii provizorii care blochează accesul la justiție
-
Întârzieri de peste doi ani: pensii blocate din cauza lipsei de răspuns din alte state
-
Italia, principalul blocaj pentru dosarele de pensie ale românilor
-
Cazul Israel: români care nu mai pot valorifica munca nici acolo, nici în România
-
Dreptul la pensie, tratat ca o problemă administrativă, nu ca un drept fundamental
-
Concluzie: o bombă socială ignorată
Românii care au muncit ani întregi în afara țării se confruntă cu un risc major: pierderea efectivă a dreptului la pensie, din cauza blocajelor administrative, a întârzierilor între state și a unor decizii provizorii care nu pot fi contestate. Avertismentul apare într-un Raport special al Avocatului Poporului, publicat în 2025, care descrie o situație sistemică ce afectează mii de persoane.
Decizii provizorii care blochează accesul la justiție
Una dintre cele mai grave probleme semnalate este emiterea de decizii provizorii de respingere a pensiei, în așteptarea confirmării stagiilor de cotizare din străinătate. Aceste decizii nu pot fi contestate, ceea ce îi lasă pe solicitanți fără nicio cale de atac.
Raportul avertizează explicit că, în această situație, cetățenii sunt privați de exercitarea dreptului la un recurs efectiv, garantat de Convenția Europeană a Drepturilor Omului, fiind lipsiți de venituri „pentru o perioadă semnificativă de timp”.
Întârzieri de peste doi ani: pensii blocate din cauza lipsei de răspuns din alte state
Avocatul Poporului arată că tergiversarea răspunsurilor din partea autorităților străine este una dintre cauzele principale ale blocajelor. În unele cazuri, confirmările necesare lipsesc de peste doi ani.
Un exemplu citat în raport arată că autoritățile din Israel nu au răspuns solicitărilor privind stagiile de cotizare ale unor cetățeni români „de mai bine de doi ani”, timp în care dosarele de pensie au rămas suspendate.
Italia, principalul blocaj pentru dosarele de pensie ale românilor
Datele oficiale prezentate în raport indică un fapt alarmant: cele mai multe dosare de pensii internaționale întârziate sunt în relația cu Italia.
La nivel național, peste 14.000 de dosare de pensii internaționale erau în curs de soluționare, iar mii dintre acestea aveau întârzieri mai mari de șase luni. Avocatul Poporului subliniază că lipsa de cooperare sau răspuns întârziat din partea unor instituții omoloage din străinătate îi lasă pe români fără pensie, deși au muncit legal.
Cazul Israel: români care nu mai pot valorifica munca nici acolo, nici în România
Raportul dedică un capitol amplu situației românilor care au muncit în Israel, mai ales în domenii precum îngrijirea persoanelor vârstnice sau construcțiile. Concluzia este dură: există situații în care munca prestată nu mai este recunoscută nici de Israel, nici de România.
Avocatul Poporului constată că, în urma modificărilor de interpretare ale legislației israeliene după 2019, „niciun român nu mai beneficiază de recunoașterea stagiului de cotizare efectuat ca urmare a muncii, nici în Israel și nici în România”.
Dreptul la pensie, tratat ca o problemă administrativă, nu ca un drept fundamental
Raportul subliniază că pensia este un drept patrimonial, protejat de articolul 1 din Protocolul nr. 1 la Convenția Europeană a Drepturilor Omului. Cu toate acestea, în practică, românii care au muncit în străinătate sunt tratați ca simple dosare administrative, pierdute între instituții.
„Lipsa unor răspunsuri prompte lipsește solicitantul de exercițiul dreptului său la pensie, rămânând deseori fără venitul necesar unui nivel de trai decent”, avertizează Avocatul Poporului.
Concluzie: o bombă socială ignorată
Raportul arată clar că problema pensiilor internaționale nu este una punctuală, ci un risc social major. Fără modificări legislative, termene clare și mecanisme reale de contestare, zeci de mii de români care au muncit în străinătate riscă să ajungă la vârsta pensionării fără pensie sau cu venituri drastic diminuate.
Avocatul Poporului cere intervenții urgente ale statului român pentru a garanta că munca prestată în afara țării nu se transformă, la final de viață activă, într-un drept pierdut pe drum.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
„Designul nu aparține unei elite, ci răspunde unei nevoi firești umane: aceea de a trăi mai bine”
Secrete pentru a savura viața în stil franțuzesc. De ce simplitatea, mesele lungi și eleganța discretă cuceresc tot mai mulți români
Cele mai ciudate ouă de Paște: de la ouă gotice și negre, la decorațiuni stranii care par desprinse din filme fantastice
Bancul Zilei
Planificarea cheltuielilor neprevăzute: cum poate un credit fără acte să te ajute?
Cum să alegi generatoare de curent profesionale potrivite pentru nevoile tale
Care sunt avantajele contractării unei agenții în 2026 și nu să îți organizezi singur nunta pe plajă - de la planificare la o experiență fără stres
Top huse MagSafe pentru iPhone compatibile cu încărcarea wireless: cum alegi varianta potrivită în 2026?
De ce plățile cu cardul sunt mai sigure decât cash-ul pentru comercianți
Vreau o rochie super sexy pentru club. Iată 6 modele trendy care îți definesc stilul în 2026
Reîmprospătarea stilului personal în noul sezon: Pași simpli pentru o imagine modernă
Horoscopul Zilei -- Ziua vine cu vești, decizii și răsturnări de situație pentru toate zodiile
Bancul Zilei
Medicii rezidenți vor fi plătiți pentru gărzile suplimentare
Încă o rușine în Dealul Copoului: Politehnica Iași – ASA Târgu Mureș 0-1
Maria Anistoroaei, dublă campioană naţională de şah
Paștele ortodox în Etiopia și în alte lumi creștine
Concursul Național de Canto și Muzică de Cameră „Achim Stoia” revine la Iași
Elevii din Iași au strălucit la Olimpiada Națională de Limba Română. Un premiu I, un premiu III și cinci distincții importante pentru lotul ieșean
Pisică rămasă blocată la 12 metri într-un brad, salvată de pompierii din Iași
Iașul a închis cu premii Olimpiada Națională de Industrie Textilă și Pielărie. Două eleve din județ s-au remarcat la competiția națională
Iașul, gazda excelenței: elevii din toată țara au venit la Olimpiada Națională de Științe Socio-umane. Trei premii pentru lotul județului
Ce se întâmplă în Vinerea Mare și de ce mulți credincioși țin post negru
Coroana de spini a lui Iisus și durerea pe care o purtăm zilnic
Vinerea Mare la Iași. Mitropolitul Teofan oficiază Denia Prohodului Domnului la Catedrala Mitropolitană
Drumul Crucii, calea durerii și a speranței. Ce semnifică una dintre cele mai puternice tradiții ale Paștelui
Armistițiu de Paște pe frontul din Ucraina: decizia lui Putin care oprește temporar războiul
„Designul nu aparține unei elite, ci răspunde unei nevoi firești umane: aceea de a trăi mai bine”
Șoc la pompă, în Iași: carburanții se prăbușesc peste noapte!
Un nou contract de zeci de milioane de lei, pe Autostrada A8
Vinerea Mare. Ziua tăcerii, a durerii și a așteptării
Terapii de 1,5 milioane de lei per pacient, decontate de stat, la Iași!
Catastrofă educațională. Note de 1, 2 și 3, cu miile în școlile din județ!
Drum lin, Vasile Ilegitim!
Șansa vieții pentru generația de 18 ani: au început înscrierile pentru cele 40.000 de biletele de tren DiscoverEU!
Autobuzele și tramvaiele vor circula și în noapte de Înviere
Un ziar dacă nu apare pe hârtie nu mai poate fi numit ziar...
Rămas bun, Vasile Ilegitim!
La o cană cu tuș
Noi succese internaționale pentru gimnasta Andreea Verdeș
Cum să-ți gestionezi bugetul de divertisment lunar
La o cană cu tuș
Handbal, Divizia A. Succes fără probleme în deplasare
La o cană cu tuș
Coiful de la Coțofenești a fost găsit, dar misterele abia încep
ANAF, zguduită de anchete interne. Bunurile confiscate, mărul discordiei
Chirica mută decisiv. Maternitatea „Elena Doamna” reaprinde conflictul între palate
„Modernizarea clădirii Colegiului Național Garabet Ibrăileanu” - PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată! COMUNICAT DE PRESĂ privind lansarea proiectului
„Modernizarea clădirii Colegiului Național Garabet Ibrăileanu” - PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată! COMUNICAT DE PRESĂ privind lansarea proiectului
Cine merge la Olimpiadă? Are Iaşul sportivi cu şanse de calificare la J.O 2028 ? (IV)
Lucescu și Iașul
Terapii de 1,5 milioane de lei per pacient, decontate de stat, la Iași!
Catastrofă educațională. Note de 1, 2 și 3, cu miile în școlile din județ!
Drum lin, Vasile Ilegitim!
Mesaj în sticlă, găsit de un câine pe o plajă din Europa, după ce a parcurs peste 4.000 km peste Atlantic
Asociația Vânătorilor și Pescarilor Sportivi din județul Iași a desfășurat o nouă acțiune de populare cu pește pe râul Jijia
,,Fiecare zi îmi curbează coloana tot mai mult… Operația este șansa mea.”
În timp ce peste 300.000 de ieșeni nu au asigurare medicală, Iașul cheltuie milioane de euro pentru tratamentul refugiaților ucraineni!
Fotbal, Liga a IV-a. CSM Pașcani și Tonmir, spectacol în „județeană”
Guvernul a pus România pe pauză!
Un oraș italian își schimbă numele pentru a atrage mai mulți turiști
Actualitate
Încă o rușine în Dealul Copoului: Politehnica Iași – ASA Târgu Mureș 0-1
Drumul Crucii, calea durerii și a speranței. Ce semnifică una dintre cele mai puternice tradiții ale Paștelui
Armistițiu de Paște pe frontul din Ucraina: decizia lui Putin care oprește temporar războiul
Șoc la pompă, în Iași: carburanții se prăbușesc peste noapte!
Un nou contract de zeci de milioane de lei, pe Autostrada A8
Vinerea Mare. Ziua tăcerii, a durerii și a așteptării
SOCIAL
Cele mai bune cartiere din Iași pentru locuit în 2026
S-a născut sănătos. După 5 zile, viața lui s-a schimbat pentru totdeauna
Iașul extinde rețeaua de creșe
Zeci de mii de români cer legalizarea parteneriatelor civile
,,Fiecare zi îmi curbează coloana tot mai mult… Operația este șansa mea.”