A ajuns în şanţ, cu maşina burduşită de ţigări
Un contrabandist a ajuns cu maşina burduşită de ţigări în şanţ în timp ce gonea cu poliţiştii pe urmele sale. S-a întâmplat la Falcău, în judeţul Suceava, joi seară. Un echipaj de poliţişti de frontieră a vrut să oprească în trafic un autoturism înmatriculat în Marea Britanie, despre care existau date că transportă ţigări de contrabandă. Şoferul a ignorat însă semnalele poliţiştilor, continuându-şi deplasarea în mare viteză, fapt pentru care oamenii legii frontieră au pornit în urmărirea maşinii. După câţiva kilometri, poliţiştii de frontieră au găsit autoturismul abandonat într-un şanţ, şoferul dispărând de la faţa locului. Din cercetările ulterioare, a rezultat că şoferul a pierdut controlul volanului, a acroşat un alt autoturism care circula regulamentar, după care a ieşit de pe carosabil şi a plonjat cu maşina în şanţ. Autoturismul abandonat în şanţ era burduşit cu ţigări de contrabandă, fapt pentru care maşina împreună cu ţigările au fost transportate la sediul sectorului de Poliţie, pentru continuarea cercetărilor. În urma inventarierii ţigărilor descoperite, a rezultat cantitatea de 7.350 pachete, de provenienţă ucraineană, în valoare de 86.000 lei. Oamenii legii îl caută acum pe şoferul fugar, pentru a afla de unde avea marfa de contrabandă. „Ţigările au fost ridicate în vederea confiscării, autoturismul în valoare de 10.000 lei, a fost indisponibilizat la sediul sectorului, iar în continuare se fac cercetări în vederea identificării persoanelor implicate şi a documentării întregii activităţi infracţionale”, ne-a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Poliţiei de Frontieră Rădăuţi, Ilie Poroch Seriţan. Alina IOSIF