România U21 - Spania U21 1-2. Final de coșmar pentru tricolorii mici care au condus până în minutul 85
Naționala de tineret a României a pierdut și al doilea meci din grupele Euro 2025, din Slovacia. Tricolorii au marcat primii chiar în debutul meciului cu Spania, după reușita superbă a lui Louis Munteanu, dar finalul a fost total nefavorabil echipei noastre. După eliminarea lui Blănuță, adversarii au marcat de două ori și au obținut un succes in extremis, scor 2-1.
Update 18:30: Echipele de start au fost anunțate:
- Spania: 1. Iturbe - 2. Pubill, 5. Tarrega, 3. Mosquera, 22. Bueno - 6. Turrientes, 6. Javi Guera - 16. Juanlu, 10. Torre, 7. Lopez - 9. M.Joseph.
- Rezerve: 13. Fraga, 23. Cunat - 4. R.Marin, 11. Moro, 12. Garcia, 14. Jaureguizar, 15. Herzog, 17. J.Rodriguez, 19. Fernandez, 20. Moleiro. 21. P.Marin.
- Selecționer: Denia Sanchez.
- România: 1. Sava - 16. Strata, 6. Ilie, 5. Akdag, 11. Borza - 20. Perianu, 15. Vulturar, 8. Grameni - 19. Ilie, 10. Popescu - 9. Munteanu
- Rezerve: 12. Hindrich, 23. Răfăilă - 2. Sîrbu, 3. Ignat, 4. Amzăr, 7. Stoica, 13. Duțu, 14. Mitrov, 17. Corbu, 18. Burnete, 21. C.Mihai, 22. Blănuță.
- Selecționer: Daniel Pancu (suspendat), ajutat de secundul Răzvan Rotaru
Final: Spania se impune într-un final nebun cu 2-1, după ce a marcat de două ori imediat ce tricolorii mici au rămas în inferioritate numerică.
Min. 88 Gol Spania: Centrare în careul nostru, Matei Ilie încearcă să își împiedice adversarul să reia spre poartă, dar acesta găsește puterea să lovească mingea chiar și în această situație, iar mingea se duce în poartă, 1-2.
Min. 85 Gol Spania: Mikel Jauregizar șutează superb din afara careului, iar Sava este învins de această dată, 1-1.
Min. 84 Eliminare România: Blănuță are o intervenție dură pe glenza unui adversar și vede direct cartonașul roșu din partea arbiturlui.
- 10.023 de spectatori asistă la partida de pe arena din Bratislava.
Min 79 Ocazie mare România: Acțiune bună de atac a echipei noastre cu Ianis Stoica trimițând în fața porții pentru venirea lui Dina Grameni a cărui reluare la colțul lung se duce razant cu stâlpul porții adverse.
Min. 70 Ocazie Spania: Șut deviat al lui Moro, traiectoria balonului este chiar spre vinclul porții noastre, dar din nou Sava intervine providențial și respinge în corner.
Min. 62 Dublă ocazie România: Tricolorii aduc mingea periculos până în careul spaniolilor, acolo unde în prima fază Perianu preferă o atingere în plus în locul unei execuții la poartă, iar apoi Rareș Ilie nu reușește să devieze mingea convingător la o centrare în fața porții adverse.
Min. 55 Ocazie Spania: Javi Guerra bate o lovitură liberă din marginea careului, mingea se duce puțin peste transversală.
Min. 52 Ocazie Spania: Corner pentru spanioli, mingea este centrată în careu de unde Mosquera reia periculos, iar Sava are o intervenție excelentă și evită golul.
Min. 46: Se reia partida de la Bratislava.
Min. 42: Perianu vede un cartonaș galben.
Min. 32 Ocazie Spania: Încă o ocazie a spaniolilor, Mosquera câștigă un duel cu Borza în careul nostru și lovește mingea cu capul, iar aceasta se duce în transversală. Totuși, arbitrul intervine și dictează fault în atac, deci un eventual gol ar fi fost anulat în cazul în care balonul s-ar fi oprit în plasă.
Min. 25 Penalty ratat Spania: Joseph trimite pe lângă poartă, de la punctul cu VAR. Răzvan Sava sărise în partea cealaltă și doar execuția ratată a spaniolulul ne-a salvat de la primirea unui gol.
Min. 24 Penalty pentru Spania: Centralul întâlnirii dictează lovitură de la 11m, după consultarea VAR. Sancțiunea a fost aplicată după ce Matei Ilie a ținut în careu un adversar.
Min. 18 Ocazie uriașă Spania: Minge care ricoșează cu noroc la Joseph dintr-o contră care a păcălit apărarea noastră, spaniolul trimite în fața porții pentru reluarea de gol a lui Lopez, dar acesta îl nimerește pe Matei Ilie, care salvează de pe linia porții un gol gata făcut. Răzvan Sava ieșise din poartă în întâmpinarea lui Joseph.
Min. 12 Ocazie România U21: Borza scapă de doi adversari în banda stânga și centrează ideal în mijlocul careului, de unde Rareș Ilie, în duel cu un adversar, încearcă o reluare din cădere, însă mingea se scurge pe lângă poartă.
Min. 8 Ocazie România U21: Octavian Popescu își încearcă și el șutul din afara suprafeței de pedeapsă. Mingea trimisă în diagonală se duce peste poarta adversă.
Min. 4 Gol România: Louis Munteanu înscrie superb cu o rachetă în vinclu din marginea careului, după o pasă lungă a lui Borza, venită din celalată bandă a terenului, 1-0
Min. 1: A început meciul de pe arena din capitala Slovaciei.
Update 18:00: Suporterii români, îmbrăcați în cunoscutul echipament ce va forma ”Zidul Galben”, încep să se strângă în număr din ce în ce mai mare la arena din Bratislava unde ”tricolorii” mici vor da piept Spaniei.
Subiecte asemanatoare
O handbalistă ieșeană va juca la Campionatul Mondial
„Mai tare decât viața și decât moartea” sau iubirea fotbal
Poli Iași, curtată de trei potențiali investitori
CSM Pașcani merge la barajul pentru Liga 3! Duel de foc cu invincibila Cimentul Bicaz
Gimnastică* Ce înseamnă locul 14 la senioare şi locul 5 la junioare la Campionatul European?
Plăcuta surpriză a Elisabetei Corduneanu la ,,Europene”
Elisabeta Corduneanu s-a calificat în finala europeană la panglică
Antrenamente pentru începători: sfaturi pentru antrenamente full body
UAIC a organizat Campionatul Național Universitar de Taekwondo WT
Ce așteptăm de la CSM Iași 2020, în Liga Florilor
Trei medalii pentru ieșence, la europenele de canotaj!
Cum alegem manichiura perfectă pe timp de vară
The Color Run, cursa în care Iașul se umple de culoare
Schimbare fără precedent pe piața muncii: tot mai mulți adolescenți își caută joburi!
O firmă din Iași a impresionat investitorii la Londra
Începe Campionatul Mondial de Fotbal 2026! Programul complet
Declarație explozivă de la Moscova, în privința unirii Republicii Moldova cu România
Banii SAFE, insuficienți pentru autostrăzile Moldovei!
Carburanții au scăzut sub 9 lei, la Iași!
SUMMER HUB, la Palas, 41 de zile de distracție pentru toată familia
Antreprenorii din Iași, duel despre bani cu propriii copii
Patru eleve din satele Iașului, printre cei mai buni cititori ai țării
Iașul cumpără în continuare alimente cu adaos plafonat
Megaofertă a Primăriei Iași pentru locatarii din strada Tabacului!
COMUNICAT DE PRESĂ Integrarea economiei circulare în fluxul tehnologic Rodotex – pentru o dezvoltare competitivă și sustenabilă
BNR și UAIC discută economia viitorului la Iași
România vrea să scoată ursul brun de pe lista speciilor protejate!
Horoscopul zilei de joi, 11 iunie 2026
Bancul Zilei
Facilități pentru persoanele cu deficienţe de auz şi vorbire, la 112
UAIC devine campionul absolut al României la finanțări FDI
A8 nu se va termina în câmp! Se pregătesc investiții uriașe după podul de la Ungheni
Alertă de la Washington! SUA avertizează că războiul din Ucraina ar putea escalada
Ce a decis Guvernul pentru viitorul an școlar
Se schimbă regulile pentru directorii școlilor din Iași
Poli Iași, curtată de trei potențiali investitori
Iașul proprietarilor se stinge
Primăria preia Academia Poli Iași și își înscrie echipă în Liga 4!
45 de copii au devenit autori într-o carte cu superputeri
GALERIE FOTO -- Hram de Rusalii la Frenciugi. Copiii au primit parc de joacă lângă biserică
CSM Pașcani merge la barajul pentru Liga 3! Duel de foc cu invincibila Cimentul Bicaz
Cutremur în lumea ortodoxă românească!
Bahluiul, noua axă de dezvoltare a Iașului: autoritățile extind consultarea publică
5 pași ca să-ți liniștești copilul interior
Iașul, în centrul atenției mondiale după câștigarea prestigiosului „Măr de Aur”
Iașul îi aduce omagiu lui Eugen Doga, la un an de la Marea Plecare
Zeci de mii de români originari de peste Prut, prinși în plasa verificărilor MAI!
CNAS schimbă regulile pentru medicamente și tratamente
Iașul se pregătește pentru primul transplant de cord din istorie!
Decizie istorică la Bruxelles! Republica Moldova face un pas uriaș spre Uniunea Europeană
Apa de bujori, ritualul pentru ten luminos după 50 de ani
Lucrările la supralărgirea din CUG ar putea începe la final de an
Smiley și Feli cântă la Iași pentru copiii vulnerabili
A8 nu se va termina în câmp! Se pregătesc investiții uriașe după podul de la Ungheni
Alertă de la Washington! SUA avertizează că războiul din Ucraina ar putea escalada
Ce a decis Guvernul pentru viitorul an școlar
Cum va arăta nodul turbion de la Pașcani. Tot mai mulți muncitori și utilaje pe șantier
Se schimbă regulile pentru directorii școlilor din Iași
Poli Iași, curtată de trei potențiali investitori
Se schimbă inima Iașului! Buldozerele intră în Piața Unirii după decenii de degradare
IPS Teofan preia Mitropolia Basarabiei!
AUTO
Când e momentul să schimbi anvelopele la camion
Pregătirea mașinii pentru vacanța de vară
Tahograful Digital Obligatoriu din 1 Iulie 2026 pentru Autoutilitarele 2.5-3.5 Tone în Transportul Internațional
COMUNICAT DE PRESĂ – 20 aprilie 2026 Noul reper absolut în lumea off-road premium - Defender OCTA - doar la Casa Auto Iași
Noul model care a stârnit interesul șoferilor și i-a făcut să vină în showroom