NATO intră în stare de alertă: O 'flotă fantomă' distruge cablurile submarine de o importanță vitală
NATO îşi va ”consolida prezenţa militară” la Marea Baltică, anunţă vineri secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice Mark Rutte, iar Estonia a lansat misiuni de patrulare pe mare pentru a-şi apăra conexiunea electrică cu Finlanda, la două zile după ce cablul EstLink 2 care a leagă cele două ţări a fost rupt probabil de către un petrolier care venea dintr-un port rusesc, a anunţat ministerul eston al Apărării.
La două zile după ruperea cablului la Marea Baltică, Tallinnul a lansat vineri misiuni de patrulare pe mare care să apere conexiunea electrică submarină cu Helsinki.
Cablul distrus de o ”flotă fantomă”
Nava a fost imobilizată şi escortată de către o navă finlandeză de patrulare în largul Porkkala, la aproximativ 30 de kilometri de Helsinki.
”Am decis să ne trimitem Marina în apropiere de EstLink 1 (alt cablu submarin la Marea Baltică), pentru a ne apăra şi securiza conexiunea energetică cu Finlanda”, a anunţat pe X ministrul eston al Apărării Hanno Pevkur.
”Bineînţeles, ancheta trebuie să stabilească toate detaliile avarierii cablului Estlink 2 şi a cablurilor de comunicaţii, însă sarcina noastră este să transmitem imediat un mesaj clar prin care spunem că suntem pregătiţi să apărăm conexiunile între Estonia şi Finlanda inclusiv cu mijloace militare”, subliniază într-un comunicat pubclicat pe site-ul ministerului Hanno Pevkur.
Ministrul eston al Apărării subliniază că forţele estone sunt pregătite să prevină totodată atacuri desfăşurate ”cu mijloace militare”.
Hanno Pevkur precizează că se află în contact în acest sens cu Finlanda şi cu Comandamentul Forţelor Europene al NATO, din care cele două ţări fac parte.
NATO îşi va ”consolida prezenţa militară la Marea Baltică”, a anunţat vineri Mark Rutte.
Secretarul general al NATO a discutat cu preşedintele finlandez Alexander Stubb despre acest eventual ”sabotaj al unor cabluri submarine”.
”Mi-am exprimat solidaritatea şi susţinerea. NATO îşi va consolida prezenţa militară la Marea Baltică”, anunţă pe X Rutte.
Finlanda a primit joi susţinerea Uniunii Europene (UE) şi NATO în ancheta cu privire la ”sabotaj” privind rolul petrolierului suspectat că se află la originea penei.
Numeroase incidente asemănătoare au avut loc la Marea Baltică după invazia rusă a Ucrainei, în februarie 2022.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
Valul anti-sistem mătură țara! Partidele vechi se prăbușesc, românii cer anticipate
Sondaj CURS: Românii vor alegeri anticipate
Se schimbă modul de calcul al rovinetei
Europa vrea Tribunal Special pentru Crima de Agresiune împotriva Ucrainei!
COMUNICAT DE PRESA. RAO 2026 - IASI, 20 - 23 MAI
Guvernul deschide robinetul majorărilor salariale
Revolta pensionarilor ia amploare! 1,1 milioane de membri intră în acțiune
Declarație comună explozivă semnată la Summitul NATO, la București
Summit B9 la Cotroceni: România cere apărare mai puternică la Est
ANM anunță ploi torențiale, grindină și vijelii
AUR și-a făcut planurile pentru guvernare
Liceul „Miron Costin” este singurul hub AI din Iași
Liberalii cer PSD-ului să înainteze urgent o propunere de prim-ministru
Iașul nu doarme cinci zile: Tudorul devine epicentrul distracției studențești din România!
Prăjitură pufoasă cu vișine, rețeta simplă pentru un desert de casă
Anunț privind începerea proiectului „CONSTRUIRE CRESA IN COMUNA SARU DORNEI, JUDETUL SUCEAVA”
Iașul are peste 1.800 de joburi online. Vânzările domină recrutările
Medicii de la Urgențe au apelat la ISU pentru a scoate verigheta de pe degetul unui ieșean
Un campion mondial de kendama vine la Iași. Show gratuit pentru copii
Spitalul Clinic Căi Ferate Iași anunță finalizarea proiectului cu titlul „E-UPGRADE SPITALUL CLINIC CĂI FERATE IAȘI”-
EUROINVENT 2026 aduce la Iași aproape 700 de invenții
Cod Galben de vânt puternic
Ambasadorul Belgiei, impresionat de explozia de dezvoltare a Iașului
SIE vine la Iași pentru studenții de la Chimie
„Danaida” lui Brâncuși, vândută cu 107,6 milioane de dolari la New York
Alexandru Marin, gigantul cu tehnică de bijutier și durerea pe care o poartă: „Cât voi trăi mă va măcina gândul că n-am jucat în prima ligă”!
Final de infarct în Superligă
Dezlegare la cazan: Ieșenii vor putea face sute de litri de țuică fără accize!
Rusia a trimis la Iași un interlop de pe lista „Most Wanted”
Horoscopul zilei de marți, 19 mai 2026
Bancul Zilei
Iașul pregătește transformarea istorică a Bahluiului
IRO Iași schimbă traseul pacienților oncologici noi
Mănăstirea Bucium ridică un centru monahal pentru pelerini
Animal Fest: orașul animalelor prinde viață
Război total pe A8. UMB, acuzat că are utilajele prinse deja pe alte șantiere
Imagini din Piața Nicolina. Prețurile de astăzi!
Inflația scapă de sub control. Multe produse și servicii devin inaccesibile
Haos total pe Autostrada Unirii A8!
Tensiunile dintre PNL și PSD au explodat din nou pe scena politică
La Cotroceni, malițios, iese fumul de pucios
Handbal feminin. Cu gândul la Liga Florilor
Două medalii naţionale, dar şi un favorit accidentat!
Varianta de Ocolire Podu Iloaiei va fi scoasă la licitație săptămâna viitoare!
Rețeta de sâmbătă: borș cu leuștean verde