Învățătura lui ÎPS Teodosie la Slujba de Sfinție Mare a Apei: Astăzi să nu mâncaţi, că-i Ajun
Arhiepiscopul Tomisului, Înalt Prea Sfinţitul Teodosie, a oficiat, duminică, Slujba de Sfinţire Mare a Apei, la Catedrala Arhiepiscopală şi a precizat că apa sfinţită urmează să fie îmbuteliată în 200.000 de PET-uri care vor fi oferite credincioşilor de Bobotează. De asemenea, constănţenii pot primi apa sfinţită şi din carele trase de boi şi măgari care se vor deplasa, luni, pe principalele artere din oraş. ”Astăzi să nu mâncaţi, că-i Ajun. Dacă este greu, doar de post după ora 3”, le-a spus el credincioşilor.
Arhiepiscopul Tomisului a oficiat, duminică dimineaţă, Sfânta Liturghie la Catedrala arhiepiscopală „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Constanţa, în cadrul căreia a făcut slujba de Sfinţire Mare a Apei, identică cu cea oficiată în ziua de Bobotează. După ce apa aflată în butoaie în faţa Catedralei a fost sfinţită, aceasta urmează să fie îmbuteliată în 200.000 de PET-uri ce vor fi oferite credincioşilor constănţeni de Bobotează.
”Doar două zile sunt în care se săvârşeşte Sfinţirea Apei celei Mari, Ajunul şi ziua Bobotezii. Şi aţi văzut de ce este mare sfinţirea aceasta? Pentru că nu suntem singuri. Cu noi împreună se roagă toţi sfinţii şi toate puterile cereşti cu Maica Domnului şi toţi invocă această eliberare a noastră din păcat şi din moarte”, a declarat Arhiepiscopul Tomisului.
El a prezentat şi o parte din programul pe care îl are în ziua de Bobotează
”Astăzi luăm apă sfinţită şi mâine, îndată după ce voi pleca să sfinţesc Centrul Eparhial, iată se vor aşeza aici cei rânduiţi, toţi cei care vor să ne ajute să avem sticlele pline cu apă, sticlele etichetate şi să le ducem în Portul Tomis de unde se vor împărţi mâine dimineaţă. Mâine dimineaţă începem slujba la ora 7, pentru că este slujba mare, liturghia Sfântului Vasile unită cu Vecernia şi începem după binecuvântarea mare de liturghie, cu vecernia cu psalmul 103, ca să fim finalizaţi cu liturghia la 11 fără un sfert, 11 şi un sfert, cât va fi ora, şi apoi vom merge cu carele, cu boi şi cu măgari în Portul Tomis unde vom sfinţi apa şi carele, după aceea vor merge prin oraş şi în fiecare car va fi un preot care va stropi cu agheasmă şi cei care vor veni vor putea să ia agheasmă din butoaiele, din carele boiilor şi ale măgarilor”, a mai transmis ÎPS Teodosie.
De asemenea, după slujba de Bobotează, Arhiepiscopul Tomisului va arunca trei cruci în apele mării care vor fi recuperate de tinerii dispuşi să se arunce în apă.
Arhiepiscopul Tomisului a avut şi un sfat pentru credincioşi în Ajunul Bobotezei
”Astăzi să nu mâncaţi, că-i Ajun. Dacă este greu, doar de post după ora 3, cei care nu mai puteţi să suportaţi, şi bem agheasmă astăzi, mâine şi până pe 14 ianuarie, după rugăciune dimineaţa, luăm agheasma cea mare, dacă nu venim la biserică. Când venim la biserică luăm agheasma la sfârşit şi apoi anafura”, a mai afirmat Arhiepiscopul Tomisului.
Subiecte asemanatoare
Horoscopul zilei de joi, 20 august 2026
Horoscopul zilei de miercuri, 19 august 2026
Horoscopul zilei de marți, 18 august 2026
Horoscopul zilei de luni, 17 august 2026
Horoscopul zilei de duminică, 16 august 2026
Horoscopul zilei de sâmbătă, 15 august 2026
Horoscopul zilei de vineri, 14 august 2026
Horoscopul zilei de joi, 13 august 2026
Horoscopul zilei de miercuri, 12 august 2026
Horoscopul zilei de marți, 11 august 2026
Horoscopul zilei de luni, 10 august 2026
România, ultima din UE la cheltuielile pentru educație
Un nou tratament pentru obezitate. Cum diferă TOFA de Ozempic și Mounjaro
Iașul are și el un „Nea Mihai”. Omul care gătește de un sfert de veac pe Cuza Vodă
Fine dining la Iași: restaurantele unde masa devine experiență
Iașul bate Clujul la curse Uber. Vârful este la ora 22.00
Tramvaie oprite în centrul Iașului. Ce trasee se schimbă în weekend
Poșta Română taie din costuri la Iași. Oficiul central caută chiriași
A murit Ileana Cotrubaș, soprana care a cântat cu Pavarotti
Zece gustări pe care copiii le pot mânca în pauză
COMUNICAT DE PRESĂ privind încheierea proiectului de investiții cu titlul: „ Școli verzi- Modernizarea clădirii Colegiului Național Garabet Ibrăileanu, Extinderea clădirii Colegiului Național Mihai Eminescu, Extinderea Clădirii Liceului Teoretic Miron Cost
Școala începe mai devreme, dar fără catalog, la Hașdeu
Cât teren agricol a înghițit extinderea Iașului în zece ani
Consolidarea competitivității STONE WORKS SRL prin măsuri de dezvoltare durabilă și economie circulară
Clasa I începe cu o factură de câteva mii de lei
Iașul caută 200 de șoferi. De ce rămân posturile neocupate
GrapheneOS ajunge pe telefoane Motorola și schimbă regulile jocului
Bancul Zilei
Profesorii din Iași resping categoric noua lege a salarizării propusă de Ministerul Muncii
Pacient la Infecțioase. Despre medici, omenie și speranță
Statul susține că are bani, dar că... nu găsește timp pentru plata Tezaurelor Umane Vii!
Iașul are o problemă uriașă: peste 225.000 de persoane neasigurate! Ce se schimbă din septembrie
Alertă pentru agricultură. Seceta lovește puternic culturile din Moldova
Se deschide drumul spre Pașcani! Centura Bacăului, racordată la noua autostradă
CJ Iași vrea să cumpere Vama Veche pentru Biblioteca „Gheorghe Asachi”!
ACS USV Iași, la 90 de minute de grupele Cupei României
Doina Carpaților duce Iașul la marele festival de folclor din Elveția
Un ieșean a rezolvat o problemă matematică veche de 60 de ani!
Un nou drum între Moldova și Transilvania! Ruta taie 92 de kilometri și deschide o nouă poartă peste munți
BNR anunță revenirea planului pentru euro. România nu trece niciun criteriu!
Grindeanu promite „revoluția” administrației dacă ajunge premier: localitățile mici ar putea fi comasate
Statul oferă sprijin femeilor singure care vor să aibă copii
Primele benzinării de pe Autostrada Moldovei!
Începe școala: 9 din 10 români spun că rechizitele, hainele și ghiozdanele îi lovesc puternic la buzunar
Mugur Isărescu: „Cursul euro este mai flexibil”
David Popovici, în istoria înotului! Tripla-dublă fabuloasă la Paris: nimeni nu a mai reușit așa ceva!
Rețeta zilei -- Plăcintă cu brânză și struguri
Cu gândul la Jocurile Olimpice! Andreea Verdeş continuă lupta pentru a-şi împlini visul
Alarmă pentru dinții copiilor! CMSR cere lecții obligatorii de prevenție în licee
Alarmă la Finanțe! Datoria României sare de 1.194 de miliarde de lei și trece de 61% din PIB
Surpriză uriașă în sănătatea ieșeană! Spitalul de Recuperare, peste aproape 400 de unități din România
UMB forțează deschiderea autostrăzii de la Adjud la Bacău
Postul cu apă, taina prin care trupul se reface
Criza energetică se adâncește. Fabricile mari pot rămâne fără energie în orele de vârf
Turismul intră pe minus. Iașul pierde vizitatori în 2026
Salariile au crescut în România, dar cifrele ascund o realitate dură
Iașul are o problemă uriașă: peste 225.000 de persoane neasigurate! Ce se schimbă din septembrie
Alertă pentru agricultură. Seceta lovește puternic culturile din Moldova
Se deschide drumul spre Pașcani! Centura Bacăului, racordată la noua autostradă
Plan spectaculos pentru Iași: monorail de 7,5 kilometri, cu tuneluri sub Copou și legătură directă la Aeroport
Nicușor Dan a promulgat legile-cheie din PNRR. Codul Urbanismului intră în vigoare
Lifestyle
Școala începe mai devreme, dar fără catalog, la Hașdeu
Momentul începutului de an școlar. Ochelari de vedere care susțin confortul vizual al elevilor
Ce faci în Iași în weekendul 21–23 august. Orașul iese la distracție
Horoscopul zilei de vineri, 21 august 2026
Cum pregătești solarul toamna pentru culturile de sezon rece
Rețeta zilei -- Tocană de ardei copți
Timp liber
Întreținerea aspiratorului, pas cu pas, pentru o durată mai lungă
Asemănări și deosebiri între sloturi și pariuri la cazino online
Battle Royale nu mai este o modă și a devenit un mod în care prietenii își petrec timpul împreună
De ce inteligența emoțională este cheia leadership-ului eficient
Efectul terenului propriu: De ce statisticile favorizează echipele care joacă în fața propriilor suporteri