INCHIDE

Suntem pe cont propriu în apărarea gazelor din Marea Neagră. Șefului Armatei: “Neptun Deep nu e acoperit de Articolul 5 NATO”

Suntem pe cont propriu în apărarea gazelor din Marea Neagră. Șefului Armatei: “Neptun Deep nu e acoperit de Articolul 5 NATO”

La o discuție cu jurnaliștii acreditați la MApN, generalul Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major al Armatei, a spus în cadrul întâlnirii că pot exista riscuri de securitate pentru România și interesele sale economice din Marea Neagră, făcând referire directă la perimetrul de exploatare Neptun Deep.

Deci, ca să înțeleagă toată lumea, apărarea din partea aliaților se aplică teritoriului național suveran, nu și zonei economice din larg, unde statul are doar drepturi de exploatare.

Ce e Zona Economică Exclusivă (ZEE) din Marea Neagră? O arie adiacentă apelor teritoriale, care se poate întinde până la maximum 370 de kilometri de la țărm, conform Convenției ONU. În acest perimetru, un stat costier precum România are drepturi suverane stricte privind explorarea și exploatarea resurselor naturale, fie că vorbim de subsol, fundul mării sau coloana de apă.

Însă, prieteni, responsabilitatea apărării acestor active îi revine în totalitate statului, adică dacă vrea să exploateze, siguranța activității e „pe barba sa”.

Prin urmare, într-un scenariu de criză, să zicem, în care perimetrul de exploatare Neptun Deep e atacat de nave sau avioane rusești, România nu poate invoca automat intervenția NATO, așa cum ar face-o pentru un atac asupra portului Constanța.

Șeful Statului Major al Armatei chiar ne-a spus că există riscul de interferențe, iar aici a făcut referire la zborurile de survol agresive ale avioanelor de luptă ale rușilor sau la manevre provocatoare ale navelor Kremlinului, care ar putea perturba activitățile economice ale României în largul Mării Negre. De ce să ne intereseze acest subiect? Pentru că e vorba de interesul strategic al țării. La Neptun Deep e parte OMV Petrom și Romgaz, iar acolo se află cel mai mare zăcământ de gaze naturale offshore descoperit în UE. Gazele de acolo ar reprezenta practic biletul nostru câștigător prin care ne-am câștiga independența energetică ca țară pentru următoarele decenii. Adică ne-am putea transforma la propriu într-un potențial hub energetic regional.

Calendarul lucrărilor este deja în desfășurare, iar asta deja pune presiune pe statul român și armată să securizeze zona cât se poate de rapid și bine, nu doar de formă, că pe ruși nu-i descurajezi ușor.

La Neptun Deep OMV Petrom și Romgaz au început deja forajul pentru dezvoltarea și exploatarea zăcămintelor de gaze naturale, iar prima producție e estimată pentru anul 2027.

Deci miza e uriașă. Dar generalul Gheorghiță Vlad a ținut să precizeze și că aria de responsabilitate este mult mai complexă decât simpla păzire a unor platforme de foraj. „Îngrijorarea noastră este să dezvoltăm capacitățile necesare pentru apărarea infrastructurii critice. Nu vorbim doar de Neptun Deep, ci și de cabluri electrice sau de comunicații submarine”, a spus șeful Statului Major în discuția cu jurnaliștii.

Evident, eu și mai mulți colegi l-am întrebat pe Șeful Statului Major al Armatei cu ce se apără România în fața acestor posibile amenințări? Răspunsul stă în dotările actuale și viitoare ale Forțelor Navale Române, ni s-a transmis de către oficialii MApN. În acest moment, dispunem de capacități de supraveghere și apărare prin navele aflate deja în serviciu, capacitate care a fost consolidată în toamna anului trecut prin intrarea în dotare a două nave vânătoare de mine, achiziționate din Marea Britanie. Astea sunt esențiale pentru noi în Marea Neagră, ținând cont de minele plutitoare care au devenit un pericol real odată cu declanșarea și accentuarea războiului de agresiune al lui Putin în Ucraina.

Generalul Vlad susține că prezența României la Marea Neagră va fi semnificativ întărită odată cu intrarea în serviciu, în luna iunie a acestui an, a corvetei ușoare achiziționate la finalul anului trecut din Turcia. Această navă va avea rolul de a patrula și de a asigura o prezență vizibilă și constantă în zona de interes economic.

Totuși, există limitări tehnice care trebuie asumate în această etapă, ni s-a mai spus. Ce înseamnă asta? Păi deși nava turcească dispune de sisteme, senzori și instalații artileristice care îi permit să desfășoare misiuni eficiente de patrulare în Zona Economică Exclusivă, ea nu are încă instalate la bord sisteme de rachete anti-navă sau anti-aeriene. Aceasta este o etapă de modernizare ce va trebui realizată ulterior intrării în serviciu, dar reprezentanții MApN spun că încă nu este stabilit oficial când va avea loc acest upgrade și în ce șantier naval se va executa.

Cu alte cuvinte, ne aflăm în fața unui mare paradox. Deținem ca țară cheia independenței energetice, dar suntem forțați să ne construim din mers o apărare eficientă și solidă pentru a exploata resursele din Marea Neagră, căci ele vin la pachet cu responsabilitatea de a proteja singuri o infrastructură critică, într-o mare care a devenit teatru de operațiuni militare și zonă de tensiuni geopolitice din ce în ce mai intense.

Marco Badea cotidianul.ro

 Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!


Subiecte asemanatoare