Un nou gigant al pianului cucerește Bucureștiul. Coreanul Seong-Jin Cho, revelația internațională, urcă pe scena Festivalului Enescu
Într-o mișcare de ultim moment, dar cu un potențial artistic exploziv, pianistul sud-coreean Seong-Jin Cho vine pentru prima oară în România, în cadrul Festivalului Internațional George Enescu, înlocuind-o pe legenda vie Martha Argerich. Concertul va avea loc duminică, 31 august 2025, la Sala Palatului din București, începând cu ora 19:30, și va aduce pe scenă una dintre cele mai strălucitoare orchestre europene: Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia din Roma, sub conducerea dirijorului Daniel Harding.
Seong-Jin Cho va interpreta Concertul pentru pian nr. 1 în Do major, op. 15 de Beethoven, o partitură care solicită forță, claritate și sensibilitate – calități care l-au consacrat pe artist în marile săli de concerte ale lumii.
Martha Argerich se retrage, dar scena rămâne incandescentă
Deși retragerea regretată a Marthei Argerich din festival (și din Festivalul de la Lucerna) a creat un gol aparent imposibil de acoperit, Seong-Jin Cho vine nu ca o umbră a unei legende, ci ca un nume care se impune prin propria forță artistică, deja confirmată la nivel mondial. Acceptarea rapidă a invitației, cu doar câteva zile înainte de concert, vorbește despre profesionalismul și generozitatea unui artist autentic.
De la Chopin la Deutsche Grammophon: o carieră în plină explozie
Seong-Jin Cho a devenit un fenomen global în 2015, odată cu câștigarea Concursului Internațional Chopin de la Varșovia – una dintre cele mai dificile și prestigioase competiții ale lumii. Un an mai târziu, semna un contract exclusiv cu Deutsche Grammophon, casa de discuri a marilor maeștri. În 2023, cariera sa a fost încununată cu Premiul Samsung Ho-Am pentru Artă, acordat celor care duc cultura sud-coreeană la cele mai înalte standarde internaționale.
Un nume pe care marile scene și-l dispută
Artist în rezidență al Berliner Philharmoniker în sezonul anterior, Seong-Jin Cho a cântat alături de elitele orchestrale ale lumii: London Symphony Orchestra, Orchestra Națională a Franței, Concertgebouw Amsterdam, Boston Symphony, Wiener Philharmoniker. A fost invitat pe scene precum Carnegie Hall, BBC Proms, Musikverein Viena, Elbphilharmonie Hamburg, Verbier și Lucerna. Colaborează cu dirijori de primă linie: Simon Rattle, Dudamel, Nezet-Seguin, Cristian Măcelaru, și alții care scriu istoria muzicii chiar în acest moment.
Festivalul Enescu devine, astfel, nu doar un spațiu al celebrării tradiției, ci și o rampă de întâlnire cu viitorul muzicii clasice. Într-o singură seară, publicul bucureștean va putea trăi intensitatea unei interpretări care îmbină școala est-asiatică de pian cu rafinamentul european, într-un concert care se anunță deja istoric.
Martha Argerich va urca totuși pe scena Festivalului Enescu pe 15 septembrie 2025, la Ateneul Român, alături de Orchestra Filarmonică din Monte-Carlo, dirijată de Charles Dutoit – un moment de gală care va încheia cu eleganță această ediție cu miză mare.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
„Dincolo de Europa”, o tentație pentru pasionații de călătorii
Unde îți înscrii copilul la lecții de germană (A1 sau A2) în Suceava?
România participă la Târgul internațional de carte pentru copii de la Bologna
Ce poți face în acest weekend la Iași? Ghidul complet al evenimentelor, realizat de „Ziarul de Iași” De Andreea POPA vineri, 27 martie 2026, 03:32 4 MIN Ce poți face în acest weekend la Iași? Ghidul complet al evenimentelor, realizat de „Ziarul de I
VIDEO Angela Similea rupe tăcerea după scandalul cu Distrigaz: 'Mă regăsesc într-o postură inedită'. Mesaj amplu după campania care a stârnit reacții în lanț
Chuck Norris a murit: Celebrul actor fusese internat de urgență în spital
O româncă, premiată cu Oscar. Cine este Natalie Musteață
Oscar 2026. Lista completă a câștigătorilor. Unul dintre filme a făcut istorie
Opera Națională Română din Iași pune astăzi în vânzare biletele de intrare la spectacolele lunii viitoare
Când ar putea să ajungă Palatul Culturii în curtea Primăriei Iași și cât ne va costa? Ministerul Culturii confirmă cererea și vrea garanții. Transferul se va face „etapizat”