Experimentul ce a schimbat știința. Povestea bărbatului care a stat 6 luni la 134 metri sub pământ
El a vrut să descopere secretele minții umane - și ceea ce a descoperit a fost literalmente incredibil, deschizând o nouă ramură a științei: cronobiologia, conform cabinetmagazine.org.
Născut în 1939, Michel Siffre a fost un geolog și cercetător obsedat de înțelegerea biologiei umane în condiții extreme. El credea că cheia descoperirii minții umane se află în relația acesteia cu timpul.
Pentru a testa acest lucru, el a conceput un experiment radical. Siffre s-a oferit voluntar să trăiască complet izolat într-o peșteră. Fără ceasuri, fără lumina soarelui și fără nici o modalitate de a-și da seama de trecerea timpului.
El a vrut să afle prin acest experiment extrem cum reacționează creierul la izolarea totală și ce se întâmplă când ești rupt de ciclurile naturale ale zilei, ale vieții.
În 1972, Siffre a coborât la 440 de picioare sub pământ, în peștera Midnight Cave din Texas, SUA, doar cu un sac de dormit și unelte de supraviețuire.
Vreme de 6 luni, întunericul a fost luminat doar de o lampă cu lumină artificială, iar tăcerea, asurzitoare. Mai făcuse o asemenea tentativă și în 1962, în abisul de la Punta Marguareis aflat în Alpi, la granița dintre Italia și Franța.
Dar atunci se aventurase doar pentru două luni, pe când în 1972 și-a propus să reziste nu mai puțin de 6 luni în acea izolare totală.

Michel Siffre, în timpul experimentului său extrem din 1972
La început, Siffre a încercat să mențină o rutină. S-a ghidat după foame și oboseală pentru a decide când să mănânce și să doarmă.
Dar fără lumină naturală sau ceasuri, simțul timpului a început să se deformeze. Orele păreau minute, ziilele se confundau unele cu altele, iar starea mentală a lui Siffre s-a deteriorat rapid.
Avea halucinații cu umbre și voci, a devenit paranoic - convins că în peșteră se află și altcineva - iar gândurile lui au intrat în haos. Practic, izolarea îi distrugea mintea.
În acest timp, echipa sa de la suprafață urmărea totul și îi înregistra activitatea pentru a o compara cu timpul real.
Rezultatele? Siffre era complet deconectat de la realitate. În luna a doua, atunci când treceau 24 de ore pe ceas, el era convins că trecuseră, de fapt, aproape 48.
Experimentul a dus la crearea unei noi ramuri a științei
Ceasul său intern încetinise drastic, dar s-a întâmplat un lucru care i-a șocat pe cercetători. Corpul lui Siffre a creat un nou ritm: 36 de ore treaz, 12 ore adormit
Oamenii au evoluat pentru a urma ritmul circadian de 24 de ore stabilit de lumina soarelui. Dar fără lumina naturală, organismul lui Siffre și-a inventat propriul ceas, independent de soare.
Aceasta a fost dovada că creierul uman are un sistem de timp încorporat. Dar a existat și o descoperire mai întunecată. Pe măsură ce săptămânile se transformau în luni, starea sa mentală se înrăutățea.
Astfel, el uita cuvintele în mijlocul propoziției, se străduia să-și amintească lucruri simple, de bază, iar emoțiile sale oscilau nebunește între bucurie și disperare Izolarea îi „rescria”, de fapt, creierul.
Siffre a descris mai târziu experiența ca fiind: „O alunecare lentă în nebunie”. Vorbea cu insectele pentru companie și își găsea alinarea în propria voce
După 180 de zile, Siffre a fost scos din peșteră. Dar, pentru el, trecuseră doar 151 de zile, așa că a fost uimit să afle cât de mult a pierdut simțul timpului. Fără indicii externe, creierul pierde controlul asupra scurgerii acestuia.

Michel Siffre, în 1999, la 60 de ani, înainte de ultima sa întâlnire cu abisul întunecat al unei peșteri în care a stat trei luni
Experimentul lui Siffre a dezvăluit că timpul nu este doar ceva extern, ci este ceva ce mintea creează în mod activ, iar Izolarea și privarea senzorială distorsionează această capacitate, provocând dezorientare
Descoperirile sale au transformat înțelegerea noastră asupra percepției timpului. Acestea au condus la descoperiri în cercetarea ritmului circadian, în explorarea spațială (izolarea astronauților) și sănătatea mintală în izolare.
Inclusiv NASA a folosit descoperirile sale în programele sale spațiale, începând chiar cu primul său experiment, cel din 1962.
Dar a existat și un tribut mare de plătit. au fost mari. Siffre nu a ieșit nevătămat din această experiență extremă.El a suferit pierderi permanente de memorie, iar sănătatea sa mentală a avut nevoie de ani de zile pentru a se reface.
De altfel, el a descris peștera ca fiind „o noapte fără sfârșit” care l-a bântuit timp de decenii. Totuși, în ciuda traumei, Siffre și-a continuat cercetările. Ulterior, s-a izolat și în alte peșteri pentru a-și verifica descoperirile.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
Câte panouri fotovoltaice sunt necesare pentru o casă? Iată tot ce trebuie să cunoască românii!
Actualizare sau rămas bun. WhatsApp nu va mai funcțion pe aceste telefoane în 2026. Și-au pierdut suportul
Câte ore are un an? Iată de ce s-a trecut de la calendarul iulian la cel gregorian!
Arabia Saudită joacă în tabăra americanilor și pregătesc una dintre cele mai mari achiziții din istorie: Țara se schimbă din temelii
Câtă energie pierdem de fapt prin ferestrele locuințelor. Cum contribuie tâmplăria modernă la eficiența energetică
Atenție: au apărut hoții de buzunare 2.0! Te fură fără măcar să te atingă, doar apropiindu-se de locul în care îți ții cardul
Setările de pe telefonul tău care trimit date companiilor fără să știi
Update-ul Android din ianuarie „lovește” grav o marcă de telefoane. Dispozitivele nu mai pot fi utilizate
Debitul Dunării rămâne sub media anuală! Care este prognoza hidrologică la final de lună
Schimbare radicală decisă la Bruxelles: internetul pe clasic va fi oprit. Cei care nu se vor adapta noilor tehnologii riscă să rămână offline
Paradă de roboți pe străzile din Davos la Forumul Economic Mondial 2026
Interdicția la transferuri a șubrezit și mai tare lotul Politehnicii Iași! Ultima plecare din Copou!
Asalt pe Autostrada Unirii: nouă giganți se luptă pentru supervizarea unuia dintre cele mai așteptate tronsoane ale A8
Ghid complet pentru înțelegerea termenilor și condițiilor la bonusuri.
Ucraina caută la Iași un hatman, dar refuză să ofere date despre moaștele Sfintei Teodora de la Sihla
Europa nu mai e liberă, ci închisă...
Protest în faţa Curţii de Apel din Iaşi
Ieșenii, chemați să decidă soarta Bahluiului
Tragedie cumplită pe DN 24, la Ciortești: un bărbat a murit pe loc, iar soția sa însărcinată, la spital
DREPT LA REPLICĂ în vederea unei corecte informări a opiniei publice Societatea PARKMED S.R.L., Societatea DACORUM GRUP S.R.L.
6 din 10 copii sunt martori la cyberbullying
Februarie la Palatul Culturii. Ateneul ieșean celebrează iubirea prin două seri de „Concert la Palat”
PSD fierbe! Presiune maximă pe Sorin Grindeanu
Facturile de iarnă strâng Iașul în menghină
Sagrada Familia din Barcelona, cea mai înaltă biserică din lume, va atinge în curând apogeul odată cu instalarea Turlei lui Hristos, cel mai înalt turn al clădirii / lucrările începute de arhitectul Antoni Gaudi în urmă cu mai bine de 140 de ani sunt depar
Un nou succes pentru handbalistele ieșene
Solariile, o afacere cu muncă multă și câștig minim
Zeci de suflete salvate de la „moarte albă”, la -10 grade
Retrocedările, o rană deschisă. 12.000 de dosare blocate și doar câțiva juriști în fața unei drame vechi de 30 de ani
Un vot pe zi pentru trei elevi din Pașcani. Proiectul lor cu panou fotovoltaic poate ajunge la finala europeană a unui concurs de la Praga
Luptă strânsă pe piața educației private din Iași
FOTO - Campusul universitar de la Miroslava prinde formă
Moldova dă lecții Capitalei! Regiunea ignorată de stat produce giganții economiei românești
Monorail Iași - studiul-cheie se semnează pe 26 februarie
Cartierele vechi ale Iașului, vizate de un program de 37 de milioane de euro
Poli Iași: salvarea vine din Emirate sau istoria se închide definitiv?
Istoria monahismului se rescrie: noi mănăstiri și metocuri, în Moldova!
Iașul dă lovitura! Ploaie de bani europeni, tramvaie noi și revoluție totală în trafic
FOTO -- Noroi cât casa, la 4 km de Iași. Locuitorii din Breazu reclamă dezastrul rămas după lucrările de canalizare
FOTO - Esplanadă nouă în inima Iașului. Centrul orașului se închide pentru mașini
FOTO -- Ajută-l pe Andrei să iasă din tăcere!
FOTO -- Coșmarul șantierelor. Lucrările la Podul Aurel Vlaicu au dat peste cap circulația în Tătărași
Crin Antonescu spală pe jos cu CTP: Ați câștigat totdeauna: și cu Iliescu, și cu Băsescu, și cu Kovesi, și cu Iohannis și cu Nicușor Dan. Nici nu știu, sincer, de ce, după atâtea victorii, o fi România, citez, „în rahat”. Bolojenie ușoară!
La „Masa care unește”, satul ieșean Frenciugi a câștigat cu tocănița care adună oamenii
FOTO -- Iașul în glod. În Bucium se sapă același șanț pentru a treia oară
O nouă sfântă pentru Iași: Sfântul Sinod a aprobat slujba Sfintei Blandina
FOTO -- Breazu, un sat departe de civilizație. Aleșii rămân constanți, dar absenți
FOTO - Autostrada A7: până la finalul verii, Moldova ar putea primi un cadou istoric
Poli Iași - FC Bacău: 2-3. 16 ani pe teren, 0 bani în conturi
Dezastru în școlile Iașului: un examen cu peste 700 de note sub 2!
Trenul Metropolitan Iași, proiectul-colos de 300 de milioane de euro, a intrat în filtrul final european!
Revoluție la DGASPC Iași. Cea mai amplă reformă a sistemului de asistență socială din ultimele decenii!
FOTO - Campusul universitar de la Miroslava prinde formă
Moldova dă lecții Capitalei! Regiunea ignorată de stat produce giganții economiei românești
Monorail Iași - studiul-cheie se semnează pe 26 februarie
Se schimbă harta spitalelor din Iași!
Aeroportul Iași intră în liga mare: pistă inteligentă care vede prin ceață, ger și furtună
Cartierele vechi ale Iașului, vizate de un program de 37 de milioane de euro
Poli Iași: salvarea vine din Emirate sau istoria se închide definitiv?
Autobuze „tăiate” din greșeală! Haos în transportul județean din Iași
Istoria monahismului se rescrie: noi mănăstiri și metocuri, în Moldova!
TABLOID
Regula de aur pentru spălarea automată a tacâmurilor
Hobby exotic scăpat de sub control. Un bărbat a crescut două cobre în apartament și a primit amendă enormă
Un patron din Botoșani și-a vândut firma și le-a cumpărat mașini foștilor angajați. Fiecare și-a ales marca dorită: „Am crezut că e o glumă”
Alertă pentru șoferi! Mesaje periculoase promit confiscarea mașinii dacă nu plătiți urgent
Cine este românul cu 11 salarii pe lună: 6 plătite de stat și 5 din mediul privat. Are un CV care deschide toate ușile
Incidente grave, Inter riscă sancțiuni drastice! Cristi Chivu a intervenit în fața peluzei
Timp liber
Ghid complet pentru înțelegerea termenilor și condițiilor la bonusuri.
Vals și tango la Palat. Concertul „dialogului inimilor”, cu instrumentiști și balerini ai Operei Iași
Galeria celebrității: Jucători legendari de eSports din România
Regula de aur pentru spălarea automată a tacâmurilor
