Mai mulți foști angajați ai NATO, vizați de dosare de corupție. Arestări și percheziții

În mai multe țări europene, foști angajați ai NATO sunt anchetați pentru corupție, după ce agenția de achiziții a alianței, NSPA, a alertat autoritățile americane, ceea ce a dus la punerea sub acuzare în Statele Unite și la operațiuni judiciare în Belgia și Olanda, scrie publicația Brussels Time.
Potrivit unei anchete publicate luni de site-urile Le Soir, Knack, La Lettre și platforma Follow the Money, foști membri ai personalului NATO au devenit ținta anchetelor anticorupție din întreaga Europă.
ADVERTISMENT
SCROLL TO CONTINUE WITH CONTENT
Toți suspecții au legături cu sectorul apărării, atât public, cât și privat. Cinci dintre ei au lucrat anterior sau sunt încă angajați ai Agenției NATO pentru sprijin și achiziții (NSPA).
NSPA a comunicat autorităților americane suspiciunile sale de fraudă și comportament necorespunzător, determinând implicarea FBI, a Serviciului de Investigații Penale al Apărării (DCIS) și a Serviciului de Investigații Penale Navale (NCIS).
În lunile februarie și aprilie ale acestui an, instanțele americane au pus sub acuzare doi cetățeni greci, Manousos Bailakis și Ioannis Gelasakis, care ocupau funcții într-o companie care furniza servicii navelor militare. Alți doi specialiști în armament au fost arestați și reținuți în mai, dar în iulie, Departamentul de Justiție al SUA (DoJ) a renunțat brusc la toate acuzațiile, ridicând ambele mandate de arestare.
Arestări în Belgia și Olanda
Între timp, anchetele din Europa continuă. În Belgia, un fost expert în demilitarizare al NSPA rămâne în arest, în timp ce mai mulți complici prezumtivi au fost reținuți. Alte percheziții și arestări au avut loc și în Țările de Jos.
NATO a declarat că „nu tolerează nicio formă de fraudă sau corupție”, adăugând că nu va face alte comentarii pentru a „evita să interfereze cu anchetele în curs”.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!