CNA a decis întreruperea emisiei Realitatea Plus. Se întâmplă în ziua cu funeraliile lui Iliescu
CNA a decis întreruperea emisiei Realitatea Plus. Se întâmplă în ziua cu funeraliile lui Iliescu.
Postul Realitatea Plus a fost sancționat de Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) cu întreruperea temporară a emisiei, miercuri, 6 august 2025, în intervalul 19:00-19:10. Postul este obligat să difuzeze doar textul deciziei de sancționare.
Decizia a fost luată în ședința publică din 29 iulie 2025, în urma unei autosesizări și a mai multor sesizări primite de la public.
„Întrunit în ședința publică din data de 29.07.2025, Consiliul Național al Audiovizualului a analizat rapoartele întocmite de Direcția Monitorizare ca urmare a autosesizării și a sesizărilor primite și a decis pentru Realitatea Plus obligarea radiodifuzorului de a difuza, în data de 06.08.2025, timp de 10 minute, între orele 19.00 şi 19.10, numai textul deciziei de sancţionare. S-au avut în vedere emisiuni difuzate în perioada 21.05– 25.06.2025, în cadrul cărora nu au fost respectate dispozițiile art. 66 din Codul de reglementare a conținutului audiovizual, potrivit cărora: „În programele de ştiri şi dezbateri informarea în probleme de interes public, de natură politică, economică, socială sau culturală, trebuie asigurate imparţialitatea şi echilibrul şi să fie favorizată libera formare a opiniilor, prin prezentarea principalelor puncte de vedere aflate în opoziţie, în perioada în care problemele sunt în dezbatere publică”, a transmis CNA.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!