Iașul sparge tiparele. Școala „Vasile Conta” cucerește Europa cu un proiect educațional verde
Educația inovatoare din Iași intră pe harta europeană: proiectul „Be Smart, Be Green!” al Școlii Gimnaziale „Vasile Conta” a obținut Premiul European pentru Predare Inovatoare 2025, confirmând că viitorul se rescrie prin curaj, creativitate și responsabilitate față de mediu.
Iașul nu mai e doar un oraș universitar, ci devine laborator european de inovație în educație. Școala Gimnazială „Vasile Conta” a reușit să aducă acasă Premiul European pentru Predare Inovatoare 2025, distincție acordată de Comisia Europeană la categoria Educație Școlară.
„Be Smart, Be Green!” nu este doar un proiect bifat pe hârtie. A fost un exercițiu de civism și ecologie practică: elevii au învățat să gândească critic, să lucreze în echipă și să transforme școala într-un spațiu unde sustenabilitatea nu e un slogan, ci o realitate. Cu parteneri din Italia, Lituania, Macedonia de Nord, Spania și Turcia, echipa ieșeană a demonstrat că educația locală poate seta standarde internaționale.
Premiul nu înseamnă doar prestigiu, ci și validarea faptului că Iașul are școli capabile să inoveze și să inspire Europa. În decembrie, la Bruxelles, profesorii ieșeni își vor prezenta bunele practici în fața a peste 117 colegi din 30 de țări.
Într-un moment în care România e acuzată că rămâne captivă în manuale prăfuite și reforme ratate, Iașul ridică ștacheta și arată că se poate: educația se face cu viziune, nu cu inerție. Maura ANGHEL
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!