Magistrații ieșeni au renunțat la grevă!
* judecătorii Curţii de Apel Iaşi reiau activitatea din 22 octombrie, după şase săptămâni de la începerea protestului
Adunarea Generală a judecătorilor Curţii de Apel Iaşi a decis, în şedinţa din 21 octombrie, suspendarea protestului declanşat la începutul toamnei şi reluarea activităţii de judecată în toate cauzele începând cu data de 22 octombrie.
Magistraţii au anunţat că vor urmări în continuare procesul legislativ privind modificările la statutul profesiei de judecător, motivul principal care a determinat declanşarea protestului. Judecătorii au reclamat anterior faptul că modificările propuse de Guvern ar afecta independenţa sistemului judiciar, statutul magistraţilor şi echilibrul între puterile statului.
„Pentru uşurarea reluării activităţii în toate cauzele, Curtea de Apel Iaşi pune la dispoziţia justiţiabililor şi avocaţilor, pe site-ul instanţei, www.ca-iasi.ro, un formular electronic pentru preschimbarea termenelor de judecată", au transmis reprezentanţii instanţei.
Protestul judecătorilor ieşeni a făcut parte dintr-o mişcare naţională a magistraţilor, declanşată la începutul lunii septembrie, odată cu majoritatea instanţelor din ţară, în semn de nemulţumire faţă de intenţiile de modificare a legilor justiţiei şi a regimului pensiilor de serviciu. Laura RADU
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!