INCHIDE

N-au violat-o, i-au furat salcâmul din curte

 Unchiul Costel M. şi nepotul Petronel urmează a fi judecaţi, după ce dosarul penal împotriva lor tocmai a trecut de camera preliminară. Cei doi au fost reclamaţi de către vecina Florenţa N. pe motiv că au năvălit în gospodăria ei. Nu cu gând de jaf ori de viol, ci pentru ceva mult mai prozaic. Se apropia Crăciunul, era frig afară, lui Costel i se termina provizia de lemne, în câteva zile n-ar fi mai avut cu ce face focul. Nici bani n-avea să-şi cumpere altele, se tot plimba nervos pe-afară, căutând soluţia salvatoare.

Disperat, stătea mai mult în curte, în frig, antrenându-se pentru a se obişnui cu temperaturile scăzute ce păreau că-i vor acapara casa până după ivirea ghioceilor. La un moment dat, a văzut în curtea vecinei un falnic salcâm, dar un pic cam uscat. Numai bun de pus pe foc. A jubilat.

Bătrânul n-a mai stat pe gânduri, şi-a sunat nepotul, să vină cu drujba şi să-l ajute la tăierea arborelui. Petronel s-a conformat pe dată, cei doi au sărit gardul, Florenţa i-a văzut şi s-a baricadat în casă. Era speriată la gândul unui viol cu perversiuni. Văzuse drujba de pe umărul lui Petronel.

Numai că n-a fost aşa. Cei doi au tăiat salcâmul, l-au fragmentat, au aruncat apoi buştenii peste gard. Costel i-a crăpat, în aceeaşi zi, cu toporul, apoi i-a pus pe foc. Avea suficient lemn ca să treacă iarna. Se bucura, dar habar n-avea că vecina îl filmase cu telefonul, mai mult, femeia a suprins şi imagini cu fumul ieşind pe coş. Le-a făcut plângere penală.

Deocamdată, unchiul şi nepotul sunt în libertate, dar nu se ştie. Au trei infracţiuni dintr-un foc: violare de domiciliu, tăiere ilegală de arbori şi furt calificat. Urmează a se stabili primul termen al procesului. Care se va derula la Judecătoria Paşcani. Claudiu CONSTANTIN

 

 

Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!