BNR dă verdictul oficial pentru guvernul Bolojan: Cel mai bun program de guvernare din 35 de ani
Eugen Rădulescu, consilier al guvernatorului Băncii Naționale a României, și-a exprimat opinia că măsurile din actualul program de guvernare pot evita o eventuală majorare a TVA la 21%
„Aplicarea măsurilor din acest pachet de program guvernamental, după părerea mea, ar avea un efect absolut extraordinar de bun pentru economia românească. Știu că nu sunt în nota mea obișnuită, dar am să vă spun exact cum am văzut citind acest program. Este cel mai bun program de guvernare pe care l-am văzut de 35 de ani”.
Acesta a vorbit și despre eventualele reforme ce se pot realiza „ANAF, Antifraudă și Vama vor fi scoase din orice algoritm politic și reorganizate. Vor funcționa pe bază de indicatori, digitalizare, controle bazate pe analize de risc”.
În ceea ce privește nivelul datoriei publice, consilierul BNR a fost optimist: „Aplicarea măsurilor poate contribui la menținerea datoriei sub pragul de 60% din PIB”.
Despre reducerea administrației centrale, Eugen Rădulescu a declarat „Reducerea cu 20% a numărului personal în administrația centrală și măsuri clare pentru administrația publică locală sunt toate foarte bune astea. Am auzit și următoarea strâmbare: De ce 20% și nu 15% sau poate 30%? Și răspund, pentru că deocamdată se stabilesc jaloane. Nu se face farmacie. Numai că pentru asta va fi nevoie de multe legi care trebuie schimbate”.
Loredana Codrut stiripesurse.ro
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!