Formula 1: duel "roată la roată" între Verstappen și Norris. Cum s-a terminat cursa din Japonia
Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) s-a luptat cu piloții McLAren, Lando Norris și Oscar Piastri, pentru victoria în Marele Premiu al Japoniei.
Plecat din pole-position, Max Verstappen a condus perfect cursa de la Suzuka și s-a impus în fața concurenților de la McLaren.
Campionul mondial a avut de gestionat un singur moment tensionat, la schimbarea pneurilor, când Norris a venit aproape în paralel cu el. Verstappen și-a menținut trasa, iar britanicul a fost nevoit să iasă pe iarbă. Marele Premiu al Japoniei s-a încheiat astfel: 1. Verstappen, 2. Norris, 3. Piastri, 4. Leclerc, 5. Russell.
În clasamentul piloților, Lando Norris mai are un singur punct avantaj față de Max Verstappen (62 față de 61). Piastri urcă pe locul trei, cu 49 de puncte.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!