143 de ani de la nașterea lui George Enescu
Astăzi se împlinesc 143 de ani de la naşterea lui George Enescu. Ziua dedicată marelui compozitor este celebrată într-un mod special: o serie de producţii în care arta şi cultura se îmbină cu noile tehnologii.
„Poema Română: immersive experience” este primul proiect prezentat în premieră cu aceasta ocazie şi care, promit organizatorii, ne va stimula simţurile într-o experienţă culturală de neuitat.
Proiecţia începe de la ora 17.00, la Muzeul Imersiv al Noilor Arte din Bucureşti, iar accesul este gratuit.
Conceptul se va regăsi de anul viitor şi în cadrul Festivalului Internaţional George Enescu, când vor fi puse în scenă mai multe concerte în care arta întâlneşte tehnologia.
Până atunci se fac ultimele pregătiri pentru cel mai important concurs de muzică clasică din lume.
Concursul Internaţional George Enescu va începe pe 31 august, la Bucureşti, şi se va încheia pe 27 Septembrie.
Subiecte asemanatoare
Arta imersivă este marele subiect al anului 2026
„Danaida” lui Brâncuși, vândută cu 107,6 milioane de dolari la New York
„Dincolo de Europa”, o tentație pentru pasionații de călătorii
Unde îți înscrii copilul la lecții de germană (A1 sau A2) în Suceava?
România participă la Târgul internațional de carte pentru copii de la Bologna
Ce poți face în acest weekend la Iași? Ghidul complet al evenimentelor, realizat de „Ziarul de Iași” De Andreea POPA vineri, 27 martie 2026, 03:32 4 MIN Ce poți face în acest weekend la Iași? Ghidul complet al evenimentelor, realizat de „Ziarul de I
VIDEO Angela Similea rupe tăcerea după scandalul cu Distrigaz: 'Mă regăsesc într-o postură inedită'. Mesaj amplu după campania care a stârnit reacții în lanț
Chuck Norris a murit: Celebrul actor fusese internat de urgență în spital
O româncă, premiată cu Oscar. Cine este Natalie Musteață
Oscar 2026. Lista completă a câștigătorilor. Unul dintre filme a făcut istorie