Escrocherie cu numele BNR. Femeie convinsă să facă un credit de 50.000 de lei și să trimită banii unui fals „ofițer de securitate”
O înșelătorie ingenioasă a lăsat o femeie din Vicovu de Sus, județul Suceava, fără 50.000 de lei, după ce a fost manipulată de un necunoscut care s-a dat drept reprezentant al unui „departament de securitate” al Băncii Naționale a României (BNR). Escrocul a convins-o să facă un credit și să depună banii într-un cont fals, sub pretextul că îi salvează de la o presupusă fraudă. Poliția din Suceava a deschis un dosar penal pentru înșelăciune.
Cum a început escrocheria BNR
Potrivit IPJ Suceava, femeia s-a prezentat la poliție după ce și-a dat seama că a fost victima unei escrocherii. Ea a relatat că a fost sunată de un bărbat care i-a spus că datele ei personale ar fi fost furate și că o persoană necunoscută ar fi făcut o procură falsă în numele ei, contractând deja un credit.
Escrocul i-a câștigat rapid încrederea, pretinzând că o ajută și că o va pune în legătură cu un „ofițer de securitate” de la Banca Națională a României.
„Pentru a vă proteja, trebuie să faceți un credit și să mutați banii într-un cont sigur”
În scurt timp, femeia a fost apelată de o altă persoană care s-a prezentat drept angajat al unui presupus departament de securitate al BNR. Acesta i-a explicat că singura modalitate de a împiedica folosirea frauduloasă a datelor sale era să contracteze ea însăși un credit de 50.000 de lei și să transfere suma într-un cont „de protecție”.
„Ulterior victima a fost contactată telefonic de către o altă persoană care s-a prezentat ca fiind de la un presupus departament de securitate al Băncii Naţionale a României… și i-a spus faptul că o va ajuta şi că trebuie să meargă la unitatea bancară unde aceasta deţine un cont bancar şi să facă un credit de nevoi personale în valoare de 50.000 lei…”, a transmis IPJ Suceava.
Femeia a mers la o bancă din Rădăuți, unde a obținut creditul și a primit banii în numerar. Convinsă că acționează legal și „sub protecția” autorităților, ea și-a rugat tatăl să o ducă la Suceava, fără să-i spună motivul. Escrocul o avertizase că trebuie să păstreze secretul, invocând o „politică de confidențialitate”.
Ajunsă la un centru comercial din Suceava, victima a urmat instrucțiunile primite: a scanat un cod QR la un ATM și a depus întreaga sumă de 50.000 de lei.
La scurt timp, a fost din nou sunată și asigurată că „totul este în regulă”, că suma a fost primită și că frauda a fost prevenită.
Descoperirea înșelăciunii și ancheta poliției
Abia când a ajuns acasă, femeia a fost contactată de personalul băncii, care verifica tranzacția și creditul recent contractat. În acel moment a aflat că fusese victima unei escrocherii complexe.
Polițiștii din Suceava au deschis un dosar penal pentru înșelăciune și încearcă să identifice autorul sau autorii.
Corina Oprea puterea.ro
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
Rafila trage un semnal de alarmă: românii plătesc prea mult pentru sănătate. „Suntem într-o zonă de pericol”
A supraviețuit gerului, în propria casă
Peste 100 de ieșeni susțin, zilnic, examenul de conducere auto!
Iașul, atractiv pentru nomazii digitali
Primele insule ecologice digitalizate au fost puse în funcțiune
Admiterea la UMF Iași începe cu o simulare
Numărul copiilor aflați în plasament este în creștere. Alocațiile plătite lunar depășesc un milion de euro
Ziua Îndrăgostiților în Bucovina: cazare la Forest Green Leisure & Spa pentru o escapadă romantică
Viu, dar declarat mort de stat. Povestea unui bărbat din Bacău care a primit, de la DGASPC, o informare că a decedat
Industria meditațiilor, o piață care crește pe frica de examene
Chiriile, neschimbate la Iași, deși sunt în creștere în toată țara
Iașul, poarta secretă spre Europa: 132.000 de basarabeni trecuți în buletinele județului!
Rafila trage un semnal de alarmă: românii plătesc prea mult pentru sănătate. „Suntem într-o zonă de pericol”
A supraviețuit gerului, în propria casă
Peste 100 de ieșeni susțin, zilnic, examenul de conducere auto!
Uncia de aur a trecut de 4.700 dolari
Inițiere în fotbal cu nepotul unui antrenor emblematic al Politehnicii Iași!
Hackerii ne fură datele cu ajutorul electrocasnicelor: „Le pot intercepta cu un simplu aspirator”. Cum?
Ce taxe plătește un SRL în 2026? Iată care sunt cele mai importante modificări fiscale pentru antreprenori
Iașul, atractiv pentru nomazii digitali
Cum poate acesta să fie viitorul șef al SIE?!
Primele insule ecologice digitalizate au fost puse în funcțiune
VIDEO Republica Moldova își schimbă harta: A început reforma administrativ-teritorială, un proces așteptat de ani de zile și în România
Admiterea la UMF Iași începe cu o simulare
Numărul copiilor aflați în plasament este în creștere. Alocațiile plătite lunar depășesc un milion de euro
Ingineria bate IT-ul la salarii. Se schimbă radical modul în care companiile plătesc angajații
Construire sala de sport școlară și teren de sport multifuncțional în comuna Siretel, județul Iași
Ziua Îndrăgostiților în Bucovina: cazare la Forest Green Leisure & Spa pentru o escapadă romantică
Viu, dar declarat mort de stat. Povestea unui bărbat din Bacău care a primit, de la DGASPC, o informare că a decedat
Industria meditațiilor, o piață care crește pe frica de examene
Cifre care șochează: 70.000 de lei lunar o pensie specială
Iașul schimbă constructorul pe autostradă! Umbrărescu, învins la licitația A8
Profesorii de 65 de ani, împinși afară din școli: noua regulă care zguduie educația
Elevă din Iași, bursă integrală la Guildhall Londra, conservator de top mondial unde a studiat și Jude Law
S-a aprobat finanțarea pentru Centura Podu Iloaiei. 12 luni durata de execuție!
Politehnica Iași a tras astăzi linie și a luat-o de la capăt
De la Iași la Oslo. La 14 ani, Sofia Neacșu cântă într-o premieră norvegiană, cu partitura adaptată pentru vocea ei
Educația ieșeană, condusă pe avarie: 121 de directori rămân fără mandat, dar nu pleacă din funcție!
Iașul pe jos. Trei trasee de weekend, de la ieftin la premium. Cât te costă o zi de plimbare prin oraș
Sfârșitul centralelor de apartament pe gaz? Directiva europeană care anunță anul-limită pentru cea mai folosită metodă de încălzire
”PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!” Comunicat de presă APETREI DANIEL
Premierul Ilie Bolojan vine mâine la Iași. Întâlnire cu primarii și discuții despre marile proiecte ale județului
Dispar pensiile cash, aduse de poștaș! Ce program lansează Ministrul Muncii
Risc de fiasco total pe ultimul tronson din Autostrada Unirii!
Autostrada Unirii: bani pentru hârtii înainte de asfalt. Peste 10 milioane de lei pentru avocați și cadastru
Anunț de finalizare proiect DIGITALIZAREA FIRMEI CUSBAC SMIS 312550
Iașul respiră otravă! Aer „Rău” și „Foarte Rău” în aproape tot județul
O nouă „țeapă” se răspândește pe WhatsApp. Cum funcționează metoda „curierul”
