INCHIDE

O nouă speranță pentru ieșenii care vor să devină părinți. Guvernul oferă 10.000 de vouchere pentru FIV în 2025

  O nouă speranță pentru ieșenii care vor să devină părinți. Guvernul oferă 10.000 de vouchere pentru FIV în 2025

Guvernul României a decis să continue și în 2025 Programul național de susținere a natalității prin Fertilizare In Vitro (FIV), o inițiativă care oferă sprijin direct pentru cupluri și femei singure afectate de infertilitate. Anunțul a fost făcut de Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS), care precizează că vor fi acordate 10.000 de vouchere în valoare totală de 15.000 lei pentru fiecare beneficiar.

Ministrul Simona Bucura-Oprescu a declarat că „este o veste mult așteptată de familiile din România care se confruntă cu probleme de fertilitate”, subliniind că bugetul de 150 de milioane de lei asigură continuitatea sprijinului și în anul următor.

Programul se adresează femeilor și cuplurilor cu vârste între 20 și 45 de ani, care au un diagnostic medical de infertilitate. Sprijinul financiar constă în două vouchere – unul de 5.000 de lei pentru medicamentele necesare și altul de 10.000 de lei pentru procedurile medicale.

Și în județul Iași, unde sunt tot mai multe cupluri tinere care se confruntă cu probleme de fertilitate, acest program aduce o gură de oxigen. Clinicile de fertilizare din oraș raportează o cerere în creștere, iar specialiștii din domeniu salută decizia Guvernului. Multe familii din zona Moldovei, pentru care costurile procedurilor erau inaccesibile, pot spera acum la o soluție reală.

România se confruntă cu o scădere îngrijorătoare a natalității, iar infertilitatea afectează între 10% și 15% dintre cuplurile aflate la vârsta reproductivă. Programul vine ca răspuns direct la această criză demografică, dar și ca formă de sprijin emoțional pentru cei care trec prin provocările infertilității.

„Fie că vorbim de București, Iași, Cluj sau alte orașe din țară, acest program înseamnă echitate, acces la tratament și o speranță pentru viitor. Ne dorim ca fiecare copil dorit să aibă o șansă reală de a veni pe lume”, a adăugat ministrul Bucura-Oprescu.

Programul FIV 2025 este, așadar, nu doar o măsură socială, ci și o investiție strategică în viitorul demografic al țării – inclusiv în cel al regiunii de Nord-Est, unde necesitatea unor astfel de inițiative este cu atât mai acută.

Nicoleta ZANCU

 

 Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!