INCHIDE

Peste 2.000 de români s-au înscris la votul prin corespondență pentru alegerile prezidențiale

Peste 2.000 de români s-au înscris la votul prin corespondență pentru alegerile prezidențiale

Peste 2.000 de români din străinătate s-au înscris până acum pentru a vota prin corespondență la alegerile prezidențiale din 4 mai. Termenul limită pentru înscrierea ca alegător prin corespondență este 20 martie.

Conform datelor furnizate de AEP, cele mai multe solicitări pentru votul prin corespondență provin din Germania (467), Marea Britanie (349) și Elveția (198). Alte țări cu un număr semnificativ de cereri includ Franța (145), Spania (126) și Statele Unite ale Americii (111).

Pentru a se înregistra, alegătorii români din diaspora trebuie să acceseze portalul oficial al AEP, www.votstrainatate.ro, și să completeze formularul online disponibil. Este necesar ca aceștia să aibă domiciliul sau reședința în străinătate și să dețină un document care atestă dreptul de ședere în țara respectivă. Termenul limită pentru înscrierea ca alegător prin corespondență este 20 martie 2025.

Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!