INCHIDE

Irina Bulmaga, din nou campioană națională!

Irina Bulmaga, din nou campioană națională!

La sfârșitul săptămânii trecute,  șahistele Clubului Sportiv Municipal Iași 2020 au participat la prima etapă a circuitului internațional România Grand Prix 2026 (șah rapid), care s-a desfășurat la Palatul Parlamentului din București. La intrecere au participat aproape 600 de jucători din 27 de țări. Cu 7,5 puncte din 10 posibile, Irina Bulmaga (CSM Iași 2020)  este cea mai bine clasată jucătoare româncă, câștigând astfel titlul național de senioare la șah rapid.  Imediat după medaliate, cu 6,5 puncte din 10, s-au clasat și celelalte două sportive ale clubului Primăriei Iași,  Ema Obadă și Miruna Lehaci.

Pentru Irina Bulmaga urmează Campionatul European feminin, în perioada 24 mai-6 iunie, la Batumi (Georgia), unde are dificila misiune de a-și apăra medalia cucerită anul trecut, și de ce nu, să o schimbe cu una mai strălucitoare! Vasile ARHIRE