INCHIDE

VIDEO Ilie Bolojan lămurește lucrurile: 'Vârsta standard de pensionare nu trebuie crescută'. Ce se întâmplă cu ajutorul de șomaj

VIDEO Ilie Bolojan lămurește lucrurile: 'Vârsta standard de pensionare nu trebuie crescută'. Ce se întâmplă cu ajutorul de șomaj

Premierul Ilie Bolojan a anunțat, miercuri, într-o conferință de presă, faptul că vârsta de pensionare va crește doar la unele categorii. De asemenea, se vor face schimbări și în ceea ce privește acordarea șomajului. Perioada ar putea să fie scurtată la 6 luni. 

România nu poate continua să pensioneze oameni la 48-50 de ani în diferite domenii, deoarece această practică nu mai este sustenabilă economic și este nedreaptă față de cetățenii care muncesc până la 65 de ani, a spus miercuri prim-ministrul Ilie Bolojan. "E nevoie să avem mai mulți oameni în economia reală. Problema României este că veniturile colectate la buget sunt doar de la oamenii care muncesc în România.

Cu cât sunt mai mulți oameni caree lucrează, oameni care câștigă mai mult, vom avea o bază de impozitare mai mare și vom putea asigura servicii mai bune. Suntem pe penultimul loc în Euopa la numărul de oameni activi în câmpul muncii.  

Doar 53 % muncesc. Ceilalți nu sunt implicați în economia directă.

Orice guvern trebuie să ia un pachet de măsuri. Trebuie să reducem excepțiile care sunt foarte multe.

Nu vârsta standard de pensionare trebuie crescută. Sute de mii de români ies la pensie cu mult înainte de 60 de ani.", a spus Bolojan. 

Bolojan vrea ca perioada de acordare a ajutorului de șomaj să scadă la șase luni

„Șase luni. Banii care se economisesc trebuie folosiți pentru ca oamenii care se reangajează să fie susținuți să rămână angajați, acordând facilități celor care se reangajează, suportarea cheltuielilor de navetă suplimentar un an de zile, două ani de zile, alte cheltuieli de genul acesta, în așa fel încât să încurajăm atât companiile să îi angajeze pe oamenii care intră din șomaj, dar și pe cei care sunt în această situație”, a spus Ilie Bolojan. 

El susține că România are un deficit de forță de muncă într-o bună parte din sectoarele economice.

„Nu este normal să avem durata ajutorului de șomaj de un an de zile. Gândiți-vă că în marele orașe din România și în zonele metropolitane la o distanță de 20-30 de km practic nu ai cu cine lucra”, a spus șefului Guvernului.

Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!