„Contrabasistul” , ultimul spectacol-lectură al stagiunii Teatrului Național Iași
Dimensiune font:
* textul a fost în selecția finală UNITER 2021 * evenimentul are loc luni, 23 iunie, de la ora 19:00, la Teatru³, în regia lui Ion Sapdaru * intrarea este liberă
Teatrul Național Iași invită publicul la Teatru³ pentru ultimul spectacol-lectură din această stagiune: „Contrabasistul” de Lucian Uegrin, o piesă finalistă în concursul UNITER pentru Cea mai bună piesă românească a anului 2021. Regia poartă semnătura lui Ion Sapdaru, iar distribuția reunește actorii Robert Agape, Anne Marie Chertic, Oana Sandu și Radu Homiceanu. Evenimentul va avea loc luni, 23 iunie, de la ora 19:00, iar accesul publicului va fi gratuit
Piesa propune o reflecție emoționantă asupra memoriei și identității, prin intermediul unui personaj internat într-o instituție pentru cei care și-au pierdut amintirile. Bătrânul refuză intervenția sistemului și alege să trăiască între ce-și amintește și ce ar vrea să uite. Într-un joc de planuri între realitate și proiecție interioară, între absurd și luciditate, între umor amar și durere tăcută, spectacolul construiește o poveste care persistă în mintea spectatorului. Personaje precum Tânărul sau Chelnerița, iubirea pierdută a Bătrânului, își găsesc locul în acest univers instabil și fragil, în care trecutul refuză să se dizolve.
Lucian Uegrin scrie despre sensibilitate, vinovăție și curajul de a nu uita. Fără a proveni din mediul teatral academic, a urmat cursuri internaționale de dramaturgie în cadrul programului MicroMaster al Universității Cambridge și a debutat cu proza scurtă „Semne” la LiterNet, în 2020. A publicat teatru scurt și în revistele Boema și a fost inclus în antologii literare contemporane. „Contrabasistul” continuă această linie de profunzime și umor subtil, explorând temele memoriei selective și ale vieții risipite cu o sinceritate poetică rară.
Spectacolul face parte din proiectul „Lecturi³”, dezvoltat de Teatrul Național Iași, în parteneriat cu Muzeul Național al Literaturii Române Iași și revista Alecart, și este dedicat promovării dramaturgiei contemporane românești. Inițiativa încurajează scriitorii să propună piese noi, iar cei interesați sunt invitați să trimită texte la adresa lecturi3@gmail.com.
Evenimentul din 23 iunie marchează finalul unei stagiuni în care teatrul scris și citit a fost readus în atenția publicului. „Contrabasistul” nu este doar o piesă de teatru, ci o interogație delicată asupra modului în care ne definim prin amintiri, iubiri, ratări și decizii. Un final de stagiune puternic, care lasă loc pentru reflecție și emoție.
Maura ANGHEL
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari știri, direct pe telefon!
Ești mereu pe fugă? Noi îți trimitem zilnic cele mai importante 3 știri din Iași, Moldova și țară – scurt, clar, fără spam.
Plus: alerte locale de urgență, noutăți exclusive și acces rapid la anunțuri importante.
► Intră pe canalul nostru oficial:
⇒ Încearcă 3 zile. Dacă nu-ți place, poți ieși oricând.
Adauga comentariul tau