A doua opinie medicală, fără costuri suplimentare pentru asigurați
* un proiect care completează Legea drepturilor pacientului a primit aviz pozitiv, în unanimitate, în Comisia pentru sănătate și familie din Camera Deputaților * dacă va trece și de votul final din plen, pacienții asigurați ar putea obține a doua opinie medicală fără să plătească suplimentar * medicul curant va fi obligat să direcționeze și să programeze pacientul la următoarea consultație sau investigație necesară
Vești care pot schimba concret felul în care pacienții navighează prin sistemul medical se conturează în Parlament. Alexandru Rafila, deputat PSD și fost ministru al Sănătății, a anunțat că proiectul de lege pentru completarea Legii drepturilor pacientului a primit aviz pozitiv, acordat în unanimitate, în Comisia pentru sănătate și familie din Camera Deputaților. Discuțiile au avut loc în ședința din 15 decembrie, când proiectul a fost analizat împreună cu amendamentele depuse, iar rezultatul, spune Rafila, este „concret pentru pacienți”.
În forma prezentată public, inițiativa aduce două repere importante în relația dintre pacient și sistem. Pe de o parte, medicul curant ar urma să aibă obligația de a direcționa și de a programa pacientul la următoarea consultație sau investigație necesară, astfel încât traseul medical să nu mai depindă exclusiv de insistența și resursele celui care caută ajutor. Pe de altă parte, pacienții asigurați ar urma să primească dreptul la o a doua opinie medicală fără a plăti suplimentar, măsură justificată prin nevoia de a crește încrederea în actul medical.
Din punct de vedere procedural, proiectul urmează să ajungă la vot în plenul Camerei Deputaților, care este for decizional în cazul acestei propuneri legislative. Cu alte cuvinte, după etapa comisiei, decizia finală se ia la votul din plen.
Pentru Iași, o astfel de schimbare ar avea o miză imediat recognoscibilă, mai ales într-un oraș care funcționează adesea ca punct de atracție medicală pentru tot județul și pentru regiune. În practică, obligația medicului curant de a direcționa și programa următorul pas ar putea reduce situațiile în care pacientul este nevoit să „alerge” între cabinete, trimiteri și liste de așteptare fără un fir clar. Iar accesul la a doua opinie fără costuri suplimentare pentru asigurați ar putea însemna mai multă siguranță pentru familiile care au de luat decizii grele, în special în cazurile cu diagnostic incert sau cu recomandări terapeutice importante.
Noutatea accentuată de proiectul discutat acum este legată de aplicare, prin precizarea că, pentru pacienții asigurați, a doua opinie ar trebui să fie accesibilă fără plată suplimentară, iar traseul către investigațiile necesare ar trebui să devină mai predictibil prin implicarea explicită a medicului curant. În mesajul său, Rafila numește aceste modificări pași necesari pentru un sistem medical corect, predictibil și centrat pe nevoile pacientului.
Clara DIMA
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!