CTP a stabilit cine este vinovat pentru accidentul de la Filarmonică
Dimensiune font:
* reprezentanții companiei au transmis că, în urma anchetei interne, s-a concluzionat că sistemul de frânare era funcțional, dar că unul dintre vatmani a decuplat, în mod accidental, un buton de comandă
În luna ianuarie a acestui an, două tramvaie ale Companiei de Transport Public Iași au fost implicate într-o coliziune, care a avut loc în stația de la Filarmonică. Acum, CTP Iași a stabilit cine poartă vina pentru producerea accidentului.
Astfel, a avut loc o investigație tehnică și au fost analizate mai multe imagini care au demonstrat că vizibilitatea asupra aparatajului din bord era obstrucționată de un aparat de radio personal al vatmanului, angajat al CTP. Acesta a decuplat accidental butonul instalației de 24V c.c., ceea ce a dus la pierderea sistemului de frânare electrodinamică. Chiar și așa, vatmanul avea posibilitatea de a acționa frâna de stație (cea pneumatică), dar a făcut acest lucru abia după impact. „Sistemul de avertizare anticoliziune al tramvaiului 105 (n.r. - de pe traseul 3) a semnalizat pericolul de impact cu 11.3 metri înainte de coliziunea cu tramvaiul de tip Bozankaya, număr de parc 2217. Analiza datelor GPS a indicat că tramvaiul 105 circula cu 14 km/h pe strada Cuza Vodă și cu 12 km/h înainte de impact, încălcând limita de viteză de 10 km/h impusă pe acel tronson”, susține CTP, în urma anchetei.
Ce sancțiune a primit vatmanul vinovat de producerea accidentului
Reamintim că vatmanul care a fost găsit vinovat pentru producerea accidentului circula cu tramvaiul pe traseul 3. Acesta a intrat în coliziune cu un tramvai care circula pe traseul 1, care în acel moment stațional a Filarmonică. Tramvaiul 3 a fost supus unei investigații tehnice, în depoul de la Gară. În urma testelor efectuate, s-a stabilit că sistemele de frânare erau în parametri de funcționare.
Conform Companiei de Transport Pulic Iași, vatmanul vinovat de producerea accidentului a fost sancționat disciplinar cu reducerea salariului pentru o lună de zile. Măsura putea fi mai drastică, dar angajatul nu avea antecedente în trafic. Cristian ANDREI
Puncte preluare anunturi "Evenimentul Regional al Moldovei" in Iasi
<
Adauga comentariul tau