INCHIDE

Traian Băsescu îl torpilează pe Klaus Iohannis după anunțul demisiei: 'Un act de lașitate / E obligația președintelui să-și ducă mandatul până la capăt'

Traian Băsescu îl torpilează pe Klaus Iohannis după anunțul demisiei: 'Un act de lașitate / E obligația președintelui să-și ducă mandatul până la capăt'

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a reacționat dur la anunțul demisiei lui Klaus Iohannis, considerând gestul acestuia „un act de lașitate”. El afirmă că președintele avea obligația constituțională de a-și duce mandatul până la final.

„E obligația președintelui să-și ducă mandatul până la capăt. Iar falsificatorii de Constituție care spun că trebuia să plece la cinci ani nu vor să citească legea fundamentală cu corectitudine. Este adevărat că Articolul 83 la aliniatul 1 spune că mandatul președintelui României este de cinci ani și se exercită de la data depunerii jurământului, dar la aliniatul 2, Constituția spune foarte clar: Președintele României se exercită mandatul până la depunerea jurământului de președintele nou ales. Deci președintele nostru n-a reușit să reziste presiunii unei grupări care vrea restaurație în România și a demisionat. Cel mai simplu lucru este să demisionezi.”, a declarat Băsescu.

Fostul președinte, Traian Băsescu a mai adăugat că un președinte știe întotdeauna că este ales cu peste 50% și după 10 ani termină mandatul cu 5-6% simpatie, pentru că viața politică erodează. Dar nu procentele sunt cele care îl obligă pe președinte să rămână să-și ducă mandatul, ci Constituția îl obligă să rămână să-și ducă mandatul.

Îngrijorările lui Traian Băsescu

Fostul președinte și-a exprimat îngrijorarea cu privire la viitorul României în contextul situației complicate de securitate regională, precum și față de credibilitatea unui președinte interimar în această situație.

„Vreți să știți ce se va întâmpla cu România în perioada următoare, în următoarele două luni, când sunt atâtea lucruri care se transformă în Europa, în NATO, în situația de securitate regională și așa mai departe. Cum credeți că va merge un președinte interimar? Și cu ce credibilitate, cu ce drept de a lua decizii pentru statul român și pentru poporul român, în discuții care vor defini viitorul acestei țări și a lumii democratice în următori ani”, s-a întrebat retoric fostul președinte Traian Băsescu.

El a adăugat că Iohannis a cedat presiunii unei „grupări” care urmărește o „restaurație” în România, referindu-se la „penalii din România deținători de televiziuni de știri” și anumiți analiști și realizatori media.

Demisia lui Klaus Iohannis survine în contextul în nu mai avea susținere în parlament și urma o procedură de suspendare împotriva sa.

Această situație a apărut după ce Curtea Constituțională a anulat alegerile prezidențiale din decembrie, invocând acuzații de interferență străină și nereguli electorale. Noi alegeri sunt programate pentru 4 mai, cu un posibil tur de scrutin pe 18 mai.

Într-un mesaj oficial, Iohannis a explicat că a ales să demisioneze pentru a evita o criză politică prelungită și pentru a proteja imaginea internațională a României. El a subliniat că nu a încălcat niciodată Constituția și că demiterea sa ar fi avut consecințe negative asupra stabilității țării.

Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!

Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.

Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.

Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul

⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.

Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?

Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp    0752 266 264  si noi le facem cunoscute!