Noi detalii despre starea de sănătate a fostului președinte Iliescu. Cu două zile în urmă, se consemna agravarea stării generale a fostului şef de stat
Ion Iliescu este conştient, stabil cardiac, cu asistare minimă respiratorie şi necesar de oxigen, a anunţat vineri Spitalul ”Agrippa Ionescu”, din Capitală, unde fostul preşedinte se află internat de peste zece zile. Cu două zile în urmă, unitatea medicală consemna agravarea stării generale a fostului şef al statului, iar joi menţiona că starea pacientului se ameliorase uşor.
„Pacientul este conştient, stabil cardiac, cu asistare minimă respiratorie şi necesar de oxigen. Se menţine internarea în secţia de terapie intensivă, unde beneficiază de supravegherea şi tratamentul recomandat de echipa medicală multidisciplinară”, transmit reprezentanţii spitalului bucureştean.
Ion iliescu a fost internat în spital în 9 iunie, acuzând probleme respiratorii
Fostul preşedinte făcea controale periodice la Spitalul Elias. În aprilie 2019, Ion Iliescu a fost operat de medicii de la Institutul ”C.C. Iliescu”, diagnosticul său fiind pericardită lichidiană - tamponadă cardiacă.
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
Ai nevoie să construiești un loc de joacă pentru copii? De ce Sport Makers este alegerea potrivită
Interacțiune pasivă în jocuri: de ce te ține conectat
Constantin Vulpe a dat „târcoale” vecinei sale, a intrat peste ea în casă și a întreținut cu aceasta, forțat, relații intime. Iată ce a urmat după viol
Sincronizarea și ritmul în modul de joc la sloturi
Statul oferă 3 zile de concediu suplimentar. Puțini știu cine are dreptul la ele
Care este cel mai jucat joc de cazino online din ultimii trei ani
Succesiunea pentru moștenire între frați vitregi! Cine are prioritate și cine primește mai mult!
LOTO de duminică, 18 ianuarie 2026 – Numerele câștigătoare la Loto 6/49 și celelalte categorii
În ce situații poate Poliția să intre în casele românilor fără acord
De la casual la competitiv: evoluția gaming-ului ca hobby
Unde va fi construit primul „oraș Mercedes-Benz” din lume. În centru va fi construită o clădire de aproximativ 341 de etaje FOTO/VIDEO
România fără români: de unde vin cei care muncesc în locul nostru
Se schimbă harta spitalelor din Iași!
Lectura, un exercițiu facultativ pentru cei mai mulți elevi din Iași
La Iași, un chatbot costă cât salariul minim. Tarifele reale din piață
Sute de euro pe lună pentru sănătate în Iași, chiar și cu asigurare
Cutremur economic în capitala Moldovei. IT-iștii au fost detronați: șoferii și curierii conduc noua revoluție economică a Iașului!
Puls mare în repaus, de la stres la aritmie. Praguri mari și când e urgență
Femeile de afaceri din Iași cer Guvernului să își asume un parteneriat autentic
La Iași începe Săptămâna Sfinților Trei Ierarhi
La Iași, trei zile dedicate vârstnicilor
Duminică plină de evenimente în Arhiepiscopia Iașului, Liturghie, slujbe la Mitropolie și cerc de lectură
Universitatea Cluj câștigă meciul cu Unirea Slobozia și urcă provizoriu pe loc de play-off
Ion Țiriac a taxat-o dur pe Naomi Osaka! Ce a spus milionarul după incidentul cu Sorana Cîrstea, iubita fiului său: ”Cum e posibil?”
BANCUL ZILEI-Un papagal găsește o pastilă de Viagra
Care este capitala Maltei? Este cea mai mică și însorită din Europa, ce merită văzută măcar o dată în viață!
Un nou cutremur a zguduit România! Câte grade au avut?
Oficialitățile au refuzart să se prindă în horă, la Iași!
Cum să faci acasă o friptură perfectă. Regula simplă pe care o încalci aproape mereu
Iei magneziu pentru cârcei? Când funcționează și când te păcălește cauza reală
Nou record istoric pentru aur: gramul se apropie alarmant de 700 de lei. Explicațiile unui analist
Profesorii de 65 de ani, împinși afară din școli: noua regulă care zguduie educația
Elevă din Iași, bursă integrală la Guildhall Londra, conservator de top mondial unde a studiat și Jude Law
De la Iași la Oslo. La 14 ani, Sofia Neacșu cântă într-o premieră norvegiană, cu partitura adaptată pentru vocea ei
Educația ieșeană, condusă pe avarie: 121 de directori rămân fără mandat, dar nu pleacă din funcție!
Buldozerele au spart gheața! Spitalul Regional Iași a ieșit din hârtii și a intrat în șantier
Iașul pe jos. Trei trasee de weekend, de la ieftin la premium. Cât te costă o zi de plimbare prin oraș
Premierul Ilie Bolojan vine mâine la Iași. Întâlnire cu primarii și discuții despre marile proiecte ale județului
Iașul, poarta secretă spre Europa: 132.000 de basarabeni trecuți în buletinele județului!
Clasamentul celor mai sigure companii aeriene din lume în 2026 / Ce factori au luat în considerare realizatorii topului
Risc de fiasco total pe ultimul tronson din Autostrada Unirii!
Cât costă o ieșire în oraș, la Iași, în 2026
Iașul respiră otravă! Aer „Rău” și „Foarte Rău” în aproape tot județul
Bolojan, la Iași, între huiduieli și promisiuni: buget rapid, reformă dură și autostrăzi cu termen-limită 2030
Iașul apelează la arhiecți de talie mondială pentru reamenajarea Piațetei Palatului!
Pensiile care dispar din România. Ilie Bolojan are o propunere neașteptată pentru schimbarea sistemului actual
Câini de lux, pe bani publici. Comunele din Iași plătesc sute de lei pentru fiecare câine fără stăpân capturat
INS avertizează: Românii au venituri tot mai mici de la un trimestru la altul, iar cheltuielile mănâncă peste 85% din bani
10 rețete ieftine de iarnă, când e ger și facturile cresc
Autostrada Unirii, o minciună națională: 300 km promiși, 55 în lucru, zero șanse de finalizare până în 2030
Iașul se oprește pentru Unire: transportul public, deviat timp de 8 ore
Tinerii Iașului pot vizita Europa gratuit. Bruxelles-ul pune la bătaie peste 40.000 de permise prin programul DiscoverEU
Profesorii de 65 de ani, împinși afară din școli: noua regulă care zguduie educația
Iașul schimbă constructorul pe autostradă! Umbrărescu, învins la licitația A8
Ștefan Mandachi oferă 50.000 de euro satelor care eliberează câinii din lanț
Elevă din Iași, bursă integrală la Guildhall Londra, conservator de top mondial unde a studiat și Jude Law
Nu Venezuela, ci democrația a fost călcată în picioare!
S-a aprobat finanțarea pentru Centura Podu Iloaiei. 12 luni durata de execuție!
Un secol cu politicieni pigmei
De la Iași la Oslo. La 14 ani, Sofia Neacșu cântă într-o premieră norvegiană, cu partitura adaptată pentru vocea ei
Politehnica Iași a tras astăzi linie și a luat-o de la capăt
Lifestyle
Cum să faci acasă o friptură perfectă. Regula simplă pe care o încalci aproape mereu
Rețeta de sâmbătă care salvează weekendul. Cartofi zdrobiți cu usturoi și afumătură crocantă
Superscrieri 2025 -- ediția aniversară a premiilor de jurnalism se extinde cu 4 categorii noi. Înscrieri până pe 31 ianuarie
Iași, orașul în care oamenii muncesc mult și nu mai văd direcția. „Ne descurcăm, dar nu construim”
7 rețete de post pe care le poți găti vinerea