Alegeri în Republica Moldova. Peste 350.000 de oameni au trecut pe la urne
Astăzi, 28 septembrie 2025, cetățenii Republicii Moldova sunt chemați la urne pentru alegerile parlamentare ordinare, prin care vor fi desemnați cei 101 deputați ai Parlamentului de legislatura a XII-a – unica autoritate legislativă și reprezentativă a poporului. În primele ore de vot, peste 350.000 de persoane și-au exprimat opțiunea.
Scrutinul are loc într-o singură circumscripție electorală națională, pe baza sistemului proporțional și într-un singur tur. Accesul în Legislativ este condiționat de pragul electoral: 5% pentru partide, 7% pentru blocurile electorale și 2% pentru candidații independenți. Alegerile vor fi validate doar dacă la urne se prezintă cel puțin o treime dintre alegătorii înscriși pe liste.
În total, au fost deschise 2.274 de secții de votare: 1.973 pe teritoriul Republicii Moldova (inclusiv 12 pentru cetățenii din stânga Nistrului) și 301 peste hotare. Fiecare alegător își poate verifica online secția unde este arondat, accesând pagina verifica.cec.md.
Votul se poate exercita pe baza actelor de identitate interne sau provizorii, dar și cu pașaportul moldovenesc, chiar și expirat. Elevii și studenții care își fac studiile într-o altă localitate decât cea de domiciliu sau reședință pot vota la secțiile din localitatea unde învață, prezentând actul de identitate și carnetul de elev sau de student.