Dronă maritimă, detonată în Marea Neagră. MApN: Punea în pericol navigația
O dronă maritimă a fost detonată în Marea Neagră.
O dronă maritimă a fost detonată în Marea Neagră de către scafandrii militari EOD, la solicitarea Gărzii de Coastă, anunță Ministerul Apărării Naționale (MApN), precizând că aceasta punea în pericol navigația.
"Scafandrii militari EOD, specializați în lupta împotriva dispozitivelor explozive, din cadrul Forțelor Navale Române, au executat miercuri, 3 decembrie, o misiune de neutralizare a unui obiect care punea în pericol navigația în Marea Neagră, la solicitarea Gărzii de Coastă.
Drona era de tip Sea Baby
Militarii Centrului 39 Scafandri s-au deplasat în raionul maritim estimat la 36 de mile marine est de Constanța, cu sprijinul navei maritime de supraveghere MAI 1107 din dotarea Gărzii de Coastă. În urma analizei obiectului care plutea în derivă, militarii au constatat că era un vehicul de suprafață fără pilot (dronă maritimă) de tip Sea Baby. Echipa de intervenție a primit aprobarea de neutralizare a obiectului identificat, în conformitate cu procedurile operaționale în vigoare, iar în jurul orei 13.00, drona maritimă a fost distrusă prin detonare controlată.
De la începutul războiului din proximitate, Forțele Navale Române monitorizează și supraveghează permanent zona de responsabilitate maritimă și fluvială, atât cu nave și aeronave din dotarea proprie, cât și în cooperare cu celelalte categorii de forțe din Armata României și cu alte state din Alianța Nord-Atlantică", transmite MApN într-un comunicat de presă.
Minele marine aflate în derivă - un alt pericol
Totodată, MApN subliniază faptul că din luna februarie 2022 până în prezent, a fost asigurată libertatea de navigație pentru peste 12.000 de nave comerciale care au tranzitat bazinul Mării Negre.
Un alt pericol major pentru securitatea maritimă este reprezentat de minele marine aflate în derivă. În ultimii aproape patru ani, în Marea Neagră, au fost neutralizate aproximativ 150 de mine marine, șapte dintre acestea fiind distruse de Forțele Navale Române, mai precizează sursa citată.
"În acest sens, țara noastră face parte și din Grupul operativ de combatere a minelor din Marea Neagră MCM BS TG, alături de forțele navale ale Bulgariei și Turciei, iar în ultimele șase luni ale acestui an comanda grupării navale a fost asigurată de marinarii militari români", subliniază MApN.
Doinița Manic dcnews.ro
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unui eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
Presiune la graniță: rețea care scotea recruți din Ucraina, destructurată. Cât costă să fugi de război
Mircea Badea vorbește despre retragerea din televiziune. Oboseala, presiunile și noile reguli CNA schimbă jocul media
Se face și mai frig. Jumătate de țară, sub cod galben de ger, până mâine dimineață: temperaturi de -19 grade
Iranul, sub presiune maximă - De ce a amânat Donald Trump lansarea unui atac militar: 'Degetul președintelui rămâne pe buton'
Revoluție în Justiție: parchete unificate pe județe și instanțe desființate
Nicușor Dan pierde în instanță. Curtea de Apel București respinge recuzarea judecătoarei Olimpiea Crețeanu
Trump: Zelenski, nu Putin, blochează acordul de pace în Ucraina
Încă o lovitură: Trump blochează vizele pentru 75 de state. ”Măcelărește” prieteni și dușmani la pachet, între care și state din SOROȘSTAN, ca Albania și Moldova
Avertismentul fermierilor după acordul Mercosur: ”Blocăm toată România. Dacă ne unim toți și punem tractor lângă tractor, ne vor asculta”
Supermarketurile din Austria refuză să vândă carne adusă de Ursula von der Leyen din Mercosur
Joi, 15 ianuarie 2026, au loc noi trageri Loto
Tensiuni pe aeroport! Zeci de pasageri Wizz Air, dați jos din avion după o decizie de ultimă oră
Cum arată calculele pentru play-off după FC Argeș – FCSB 1-0. Campioana își complică tot mai mult viața
Trump primește medalia Nobel pentru Pace… dar nu și premiul
Dacia pregătește șampania în Raliul Dakar! Doar un dezastru ar putea răsturna clasamentul la vârf
Boli psihice care interzic șofatul. Ce afecțiuni pot duce la suspendarea permisului de conducere
Boli care întârzie menstruația. Ce este normal, când apar problemele și ce cauze pot sta la bază
FOTO Patrimoniul Iașului se extinde: câteva zeci de clădiri din centru, propuse ca monumente istorice
Bolojan, la Iași, între huiduieli și promisiuni: buget rapid, reformă dură și autostrăzi cu termen-limită 2030
România își împinge infrastructura în Ucraina
Ilie Bolojan, la Iași -- autostrăzile spre Ungheni și Siret, pe repede-nainte. Protest în fața Palatului Culturii
Noaptea gerului la Iași. Acțiune în teren pentru identificarea persoanelor fără adăpost
Filipii de iarnă. Sărbătorile lupilor
De la casual la competitiv: evoluția gaming-ului ca hobby
Unde va fi construit primul „oraș Mercedes-Benz” din lume. În centru va fi construită o clădire de aproximativ 341 de etaje FOTO/VIDEO
Planul de apărare al României, de 16 miliarde de euro, a fost aprobat de CE. Autostrăzile A7 și A8, printre proiectele finanțate
Ce înseamnă cu adevărat „durabilitate pe viață” pentru un implant dentar?
Ce pensie ai la 30 de ani vechime?
Ce analize sunt gratuite cu trimitere de la medicul de familie? Iată lista investigațiilor decontate de CNAS!
O pivniță veche din cimitirul „Sf. Apostoli Petru și Pavel” adăpostește singurul osuar din Iași. Aici se află osemintele a 290 de persoane
Augustin Zegrean, după ce judecătorii CCR au amânat, din nou, Legea pensiilor magistraților: De data aceasta este justificată
Tinerii Iașului pot vizita Europa gratuit. Bruxelles-ul pune la bătaie peste 40.000 de permise prin programul DiscoverEU
Ștefan Mandachi oferă 50.000 de euro satelor care eliberează câinii din lanț
Iașul schimbă constructorul pe autostradă! Umbrărescu, învins la licitația A8
Politehnica Iași a tras astăzi linie și a luat-o de la capăt
Amenințarea cu bombă de la Pleiada, un fals
S-a aprobat finanțarea pentru Centura Podu Iloaiei. 12 luni durata de execuție!
Primăria dă drumul la asfalt! Licitație uriașă pentru zece străzi
Licitația pentru Drumul Expres Bacău – Piatra Neamț, blocată de contestații. Patru constructori cer anularea rezultatului
Comisia Europeană oferă tinerilor peste 40.000 de permise de călătorie gratuite în UE
Premierul Ilie Bolojan vine mâine la Iași. Întâlnire cu primarii și discuții despre marile proiecte ale județului
Educația ieșeană, condusă pe avarie: 121 de directori rămân fără mandat, dar nu pleacă din funcție!
Autostrada Unirii: bani pentru hârtii înainte de asfalt. Peste 10 milioane de lei pentru avocați și cadastru
Nouă școli din județul Iași, închise din cauza vremii!
Zilnic, zeci de ambulanțe sunt puse inutil pe drumuri de către ieșeni!
Cât a costat deplasarea lui Nicușor Dan la Paris cu aeronava Spartan
Explodează bomba pensiilor: calculele pentru 2026 arată pierderi pentru milioane de români
”PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!” Comunicat de presă APETREI DANIEL
Postul intermitent, demontat de un nou studiu. Fără restricții alimentare, efectele sunt aproape zero
Măcel în Universități. Bolojan preia Educația și pregătește lovitura care va goli amfiteatrele
Risc ridicat de avalanşă în Munţii Făgăraş
