S-a retras Florin Piersic la mânăstire? Dan Negru a lămurit misterul
După ce în spaţiul public au apărut mai multe informaţii conform cărora Florin Piersic s-ar fi retras la o mânăstire, Dan Negru a lămurit misterul.
"L-am sunat pe Florin Piersic în dimineața asta pentru că toți vorbesc despre “cum s-a retras Piersic la mănăstire"", a scris Dan Negru pe Instagram.
Iată ce a spus marele actor:
"Cum poate să scrie cineva aşa ceva? Nu mă mut la mânăstire. Eu sunt de mânăstire? Eu m-am dus în vizită, fiind în Bucovina, la Pojorâta mai exact. Dacă tot am venit aici, fiind şi câteva dintre rudele mele care mai trăiesc, am zis să mă duc până la mânăstire. Şi m-am dus la mânăstirea cea mai apropiată, care este Moldoviţa.
Acolo ne-a primit stareţa Benedicta şi ne-a invitat la masă. Am stat o oră, am sărutat icoanele, am aprins nişte lumânări şi am plecat la Suceviţa. Asta a fost tot.
Iar cine a scris (n.r că s-a mutat la mânăstire) nu e un om normal. Cum să mă duc la mânăstire? Nu m-am călugărit. Poate aş putea juca un rol de călugăr, dar să mă călugăresc nu e cazul", a transmis Florin Piersic.
Mai multe site-uri de ştiri au titrat că Florin Piersic a decis să se retragă la mânăstire. Pentru Protv.ro actorul a dat şi o declaraţie, în care a afirmat că îşi doreşte ca în 2025 să urce din nou pe scenă.
„Acum sunt la Mănăstirea Moldovița din Bucovina și sunt foarte frumos primit aici. Sunt tare bucuros! Pentru mine Bucovina e locul în care eu am petrecut cele mai frumoase zile. (…) Îmi doresc să fiu sănătos. Ce să-mi doresc mai mult?! Îmi doresc foarte mult să mai apar o dată pe scenă! Dacă nu… în piesa pe care o joc de 17 ani, măcar un recital în care eu să stau cu publicul de vorbă, să le povestesc, să le cânt. Ar fi o medalie pentru mine. Dacă Dumnezeu, îngerii care mă păzesc… atât îmi mai doresc… ca să mă pot întâlni cu publicul. Publicul este partenerul meu adevărat”, a declarat Florin
Evenimentul pe WhatsApp – cele mai tari stiri, direct pe telefon!
Esti mereu pe fuga? Noi îti trimitem zilnic cele mai importante 3 stiri din Iasi, Moldova si tara – scurt, clar, fara spam.
Plus: alerte locale de urgenta, noutati exclusive si acces rapid la anunturi importante.
Intra pe canalul nostru oficial: WhatsApp Ziarul Evenimentul
⇒ Încearca 3 zile. Daca nu-ti place, poti iesi oricând.
Esti martorul unei eveniment care poate fi o stire de interes pentru comunitate?
Trimite-ne detalii si imagini la numarul de WhatsApp
![]()
0752 266 264 si noi le facem cunoscute!
Subiecte asemanatoare
REMEMBER Revolta Anticomunistă de la Brașov. ”Jos Ceaușescu! Jos Dictatura!” s-au auzit pentru prima dată în noaptea de 14 spre 15 Noiembrie 1987
Banii s-au terminat pentru Iași: CNI a blocat lucrările la Mănăstirea Cetățuia. 100 de obiective cu finanțarea tăiată
De ce a murit Aurelian Andreescu, la 44 ani, lângă scenă, după un concert. Azi, ar fi fost ziua lui
Anchetă în Siria, în urma unui jaf de amploare la Muzeul Național din Damasc / Au fost furate mai multe antichități, inclusiv statuete ale Zeiței Venus
Horia Moculescu a murit la vârsta de 88 de ani, anunță Mediafax. Compozitorul era internat la Institutul ”Matei Balş”, el aflându-se în secţia de ATI. Decesul s-a produs miercuri dimineața
Prima biserică demolată la ordinul dictatorului comunist Nicolae Ceaușescu, 30 aprilie 1977. În campania de remodelare agresivă a arhitecturii Bucureștiului, cuplul Ceaușescu a decis demolarea a 22 de biserici și ascunderea între blocuri, prin translare
Ce am învățat alegând cadouri educative de Crăciun pentru copilul meu
“România este o țară neînțeleasă. Parisul e terminat, Londra la fel. Se trăiește mai bine în România, cu toate problemele ei”
Patriarhia confirmă: Piesa „Avem o țară” NU îi aparține lui Radu Gyr
Un incendiu a cuprins duminică antica mănăstire din Mont-Dieu, Franța, distrugând clădirea principală a sitului secular din patrimoniul francez, au declarat pentru AFP primarul și pompierii.
Boala și tratamentele lui Mihai Eminescu
Sanitas admite că reducerea salariilor poate declanşa proteste
Acord final în coaliție. Pensiile magistraților vor fi calculate la 70% din salariu
Cele mai întâlnite rețete de post din bucătăria românească
Un român din zece nu poate respira
Ucrainienii se tem de România: „Ar fi greu, mai ales că e Lucescu acolo”
Proiecție specială la Cinema ateneu, dedicată împlinirii a 50 de ani de la lansarea fimului „Roșu intens / Profondo rosso”
Leonardo Badea: „Capitalizarea de piață s-a dublat în ultimii cinci ani, ajungând la aproape 57 miliarde euro, iar numărul investitorilor retail a crescut cu 348%”
OFERTA DE INCHIRIERE REVELION 2026 IN JUDETUL IASI
Cabana de închiriat în județul Iași pentru Crăciun și Revelion
Transportul urban în Iași, un ecosistem suprasolicitat
Corul Filarmonicii, cântare de rugăciune la Catedrala Mitropolitană de Vovidenii
Cum îl cheamă, de fapt, pe Lamine Yamal, starul Barcelonei
A vrut să treacă prin vama cu o carte de identitate falsă, ascunsă în pantof
Austria a obținut biletul pentru Cupa Mondială cu mari emoții, după ce a fost condusă de Bosnia-Herțegovina la Viena în cea mai mare parte a timpului. Haris Tabakovic (12) a marcat pentru oaspeți, dar Michael Gregoritsch (77) a egalat și a calificat Austr
BANCUL ZILEI-Bulă ia notă mică la test
O șansă pentru ieșenii cu probleme hepatice
Reguli pentru realizarea pozei de buletin, permis sau pașaport
Mascații au luat cu asalt cartierul Păcureț
Ninsori slabe în Moldova, intervenții masive ale DRDP Iași în noaptea trecută
„Spărgătorul de nuci”, vedeta lunii decembrie la Opera din Iași
Trei zile cu mare însemnătate religioasă. Între 11 și 13 noiembrie nu se spală și nu se muncește în gospodărie
Ieșenii își vor putea vedea istoricul medical online. Dispar rețetele și trimiterile pe hârtie
Postul de director al Palatului Culturii din Iași, scos la concurs
Situație alarmantă: trei focare active de rabie în județul Iași
Salvatorii neștiuți care țin în spate spitalele Iașului
Iașul încetinește. Tot mai mulți locuitori aleg să trăiască în ritm lent
Mascaradă pe bani publici, în Copou. Poli Iași, între rușine sportivă și faliment moral
În ce condiții poți fi scos din succesiune, deși ești copilul defunctului
O întreagă comunitate se unește pentru a ajuta o fetiță care are nevoie de un tratament costisitor
Sondaj INSCOP Research: 64% dintre tineri ar vota cu AUR, SENS și USR, dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare
Rămășitele ultimului domn al Moldovei, repatriate
Avertisment de la IRO Iaşi: Tot mai puţine femei ajung la medic după pierderea calităţii de co-asigurat
Proiectul de munte al Autostrăzii Unirii prinde contur
Tibor Selymes, noul antrenor principal al Politehnicii Iași, promite disciplină și profesionalism
Dani Mocanu, arestat împreună cu fratele său au fost arestați la Napoli (oficial)
USR propune schimbarea Codului Civil - În caz de divorț, soția să poată păstra numele fără acordul soțului
LOTO-Numerele câștigătoare de duminică, 9 noiembrie 2025
Tony, executat. La Poli, furierii ostili performanței rezistă
Simulare regională comună pentru Evaluarea Națională: Iași, Botoșani și Vaslui unesc forțele într-un proiect-pilot digitalizat
Frate, frate, dar moartea-i pe bani!
Sclavie modernă, la Hadâmbu!
Șomaj record în inima Moldovei. Iași, fața nevăzută a județului care se crede european
Trei zile cu mare însemnătate religioasă. Între 11 și 13 noiembrie nu se spală și nu se muncește în gospodărie
Trenul Iași – Timișoara, „obligat” să meargă cu 200 km/h!
Ieșenii își vor putea vedea istoricul medical online. Dispar rețetele și trimiterile pe hârtie
Două spitale ieșene își caută manageri prin toată Uniunea Europeană
Postul de director al Palatului Culturii din Iași, scos la concurs
Bătălie aprigă pe A8, la Iași! Constructori din șase țări se luptă pentru cel mai scump tronson rutier din istorie
Planul-mamut pregătit de NATO, pentru eventualitatea unui atac rusesc
Situație alarmantă: trei focare active de rabie în județul Iași
Invatamant
Sindicatele avertizează: „Dacă bugetul educației scade, declanșăm greva generală!”
Noi premii pentru elevii de la Info
Sătui de metodele învechite, elevii generaţiei Z din Iaşi forţează revoluţia educaţiei digitale
Liceul de Informatică din Iași formează lideri care inspiră. Orașul devine laboratorul noii generații de antreprenori
„Interviu cu viitorul meu”, proiectul care aduce adolescenții față în față cu realitatea unei cariere
Cele mai întâlnite practici în Postul Crăciunului: între tradiție, cumpătare și pregătirea pentru lumină
Lifestyle
Cele mai întâlnite rețete de post din bucătăria românească
Un detectiv particular din Marea Britanie susține că anumite profesii par să fie mai expuse riscului de infidelitate decât altele.
De ce merită să alegi o hotă incorporabilă modernă? Beneficii pe care le simți zi de zi
Oamenii care țin sufletul în brațe. Iașul îmbrățișărilor gratuite
O alegere de stil care nu se misca, o bratara fixa!
Ingredientul tropical care îți lasă pielea ca după tratament scump la spa
Ultima Ora
Sanitas admite că reducerea salariilor poate declanşa proteste
Acord final în coaliție. Pensiile magistraților vor fi calculate la 70% din salariu
Cele mai întâlnite rețete de post din bucătăria românească
Un român din zece nu poate respira
Ucrainienii se tem de România: „Ar fi greu, mai ales că e Lucescu acolo”
