Arheologii au descoperit o amuletă ebraică veche de 1.300 de ani la Ierusalim
Arheologii au descoperit o amuletă ebraică veche de 1.300 de ani la Ierusalim
/https%3A%2F%2Fwww.g4media.ro%2F%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F02%2FIerusalim-13-Sanctuarul-flagelarii.jpg)
Arheologii Autorității pentru Antichități din Israel (AAI) au descoperit, în timpul unei campanii de săpături arheologice în sud-vestul Muntelui Templului, în Ierusalim, un pandantiv din plumb, datând de aproximativ 1.300 de ani.
În colaborare cu Fundația Orașului lui David și Societatea pentru Restaurarea și Dezvoltarea Cartierului Evreiesc, obiectul a fost descoperit în parcul arheologic Davidson din Ierusalim.
„În timp ce săpam în interiorul unei structuri vechi, am zărit brusc ceva diferit”, povestește unul dintre muncitorii care lucrau la situl Cetății lui David, înainte de a prezenta obiectul lui Esther Rakow-Mellet, directoarea zonei, potrivit Le Figaro, citat de Mediafax.
Obiectul era îngropat sub moloz, în interiorul unei clădiri bizantine.
Datând din secolele VI-VII, acest obiect ar fi aparținut unui bărbat evreu din perioada bizantină, o epocă în care accesul în oraș le era interzis.
Potrivit AAI, acesta este doar al doilea pandantiv de acest tip descoperit vreodată.
Primul fiind un pandantiv bizantin din aur reprezentând împăratul Iustinian al II-lea, datând din secolul al VI-lea.
Un studiu arheologic a revelat că pandantivul conține aproximativ 99% plumb, a transmis AAI.
- articolul continuă mai jos -
Potrivit cercetătorilor Autorității Israeliene pentru Antichități, „un pandantiv din plumb pur, decorat cu o Menorah, este o descoperire extrem de rară. Cercetările au identificat pandantive din sticlă și alte metale decorate cu o Menorah, dar nu cunoaștem decât un singur alt pandantiv în lume care poartă simbolul Menorah, din plumb. Acest pandantiv, de origine necunoscută, este păstrat la Walters Art Museum din Baltimore, Statele Unite.”
Doctorul Yuval Baruch, care conduce săpăturile arheologice la sit, susține că „alegerea de a folosi plumbul, în locul unuia dintre metalele cele mai comune pentru fabricarea bijuteriilor, sugerează că proprietarul obiectului îl purta ca amuletă, și nu ca bijuterie”.
Această ipoteză pare credibilă, deoarece, potrivit cercetătorului, „plumbul era considerat un material obișnuit și deosebit de popular pentru fabricarea amuletelor în acea perioadă”.
Pandantivul are un mic inel care indică faptul că poate fi purtat ca colier. Este decorat cu o Menorah cu șapte brațe, simbol religios al iudaismului, cu o parte bine conservată și alta într-o stare mai proastă.
Doctorul Yuval Baruch subliniază: „În perioada bizantină, Menorah a devenit un simbol al memoriei naționale și exprima așteptarea unei renașteri naționale în rândul comunităților evreiești din Țara Israelului. În diaspora, au adoptat-o exact în același mod”.
El indică, de asemenea, că există din ce în ce mai multe dovezi arheologice că „evreii, în ciuda tuturor interdicțiilor și dificultăților care le-au fost impuse, au găsit mijloace de a ajunge la Ierusalim”.
Subiecte asemanatoare
Horoscopul zilei de joi, 20 august 2026
Horoscopul zilei de miercuri, 19 august 2026
Horoscopul zilei de marți, 18 august 2026
Horoscopul zilei de luni, 17 august 2026
Horoscopul zilei de duminică, 16 august 2026
Horoscopul zilei de sâmbătă, 15 august 2026
Horoscopul zilei de vineri, 14 august 2026
Horoscopul zilei de joi, 13 august 2026
Horoscopul zilei de miercuri, 12 august 2026
Horoscopul zilei de marți, 11 august 2026
Horoscopul zilei de luni, 10 august 2026
Profesorii din Iași resping categoric noua lege a salarizării propusă de Ministerul Muncii
Pacient la Infecțioase. Despre medici, omenie și speranță
Statul susține că are bani, dar că... nu găsește timp pentru plata Tezaurelor Umane Vii!
Peste 150 de tineri toboșari vor cânta simultan, iar 100 de seturi de tobe vor răsuna în același timp, la Palas
Iașul intră sub cod portocaliu: 37°C, nopți tropicale și un weekend cu furtuni!
Drumul Speranței scapă din mâinile Primăriei Horlești! CJ vrea să-l modernizeze
Momentul începutului de an școlar. Ochelari de vedere care susțin confortul vizual al elevilor
Alarmă în lumea medicală: ateroscleroza poate începe încă de la 20 de ani
Renovare energetică moderată Bloc P, Bulevardul 1 Mai, Nr.2, Cod proiect: C5-A.3.1-2205
Consolidarea competitivității STONE WORKS SRL prin măsuri de dezvoltare durabilă și economie circulară
COMUNICAT DE PRESĂ privind încheierea proiectului de investiții cu titlul: „ Școli verzi- Modernizarea clădirii Colegiului Național Garabet Ibrăileanu, Extinderea clădirii Colegiului Național Mihai Eminescu, Extinderea Clădirii Liceului Teoretic Miron Cost
Comunicat de presă „PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!” FINALIZAREA PROIECTULUI Renovarea energetică a clădirilor rezidențiale multifamiliale din Municipiul Bacău, Str. I.S. Sturza, nr. 28 și Str. Nicolae Titulescu, nr. 22 Cod proiect C5-A
COMUNICAT DE PRESĂ Lansarea proiectului CREȘTEREA EFICIENȚEI ENERGETICE LA ȘCOALA GIMNAZIALĂ SIMINICEA CORP C1 ȘI CORP C2 Cod SMIS: 346632
Investițiile străine în Iași se prăbușesc! Cu aproape 77% mai puțin capital decât anul trecut
CJ Iași vrea să cumpere Vama Veche pentru Biblioteca „Gheorghe Asachi”!
Iașul are nevoie disperată de profesori! Mii de posturi vacante, din colegiile de elită până în cele mai izolate sate
Surpriză uriașă în sănătatea ieșeană! Spitalul de Recuperare, peste aproape 400 de unități din România
Șantierul uriaș de pe hârtie: tren metropolitan, parc industrial și Complex Olimpic, la Iași!
La Iași, apartamentele se scumpesc, iar cumpărătorii încep să dispară
Iașul vrea să se prezinte americanilor ca o destinație serioasă pentru investiții
Salariile au crescut în România, dar cifrele ascund o realitate dură
Iașul are o problemă uriașă: peste 225.000 de persoane neasigurate! Ce se schimbă din septembrie
Alertă pentru agricultură. Seceta lovește puternic culturile din Moldova
Se deschide drumul spre Pașcani! Centura Bacăului, racordată la noua autostradă
Plan spectaculos pentru Iași: monorail de 7,5 kilometri, cu tuneluri sub Copou și legătură directă la Aeroport
CJ Iași vrea să cumpere Vama Veche pentru Biblioteca „Gheorghe Asachi”!
ACS USV Iași, la 90 de minute de grupele Cupei României
Doina Carpaților duce Iașul la marele festival de folclor din Elveția
Un ieșean a rezolvat o problemă matematică veche de 60 de ani!
Noaptea stelelor căzătoare. Unde merg ieșenii să vadă Perseidele
Un nou drum între Moldova și Transilvania! Ruta taie 92 de kilometri și deschide o nouă poartă peste munți
România, bolnavă înainte să ajungă la medic! Mortalitatea evitabilă este de două ori peste media UE
Eclipsa de Soare și „ploaia de stele” vin în aceeași zi! La Iași, eclipsa începe la ora 20,24!
BNR anunță revenirea planului pentru euro. România nu trece niciun criteriu!
România are parteneriate strategice – tichii de mărgăritar!
De unde vine traficul online în România în 2026? Ce arată datele de pe 799 de site-uri măsurate direct pe trafic.dwf.ro
Primele benzinării de pe Autostrada Moldovei!
Grindeanu promite „revoluția” administrației dacă ajunge premier: localitățile mici ar putea fi comasate
Statul oferă sprijin femeilor singure care vor să aibă copii
Începe școala: 9 din 10 români spun că rechizitele, hainele și ghiozdanele îi lovesc puternic la buzunar
UMB forțează deschiderea autostrăzii de la Adjud la Bacău
Postul cu apă, taina prin care trupul se reface
Criza energetică se adâncește. Fabricile mari pot rămâne fără energie în orele de vârf
Turismul intră pe minus. Iașul pierde vizitatori în 2026
Salariile au crescut în România, dar cifrele ascund o realitate dură
Iașul are o problemă uriașă: peste 225.000 de persoane neasigurate! Ce se schimbă din septembrie
Alertă pentru agricultură. Seceta lovește puternic culturile din Moldova
Se deschide drumul spre Pașcani! Centura Bacăului, racordată la noua autostradă
Plan spectaculos pentru Iași: monorail de 7,5 kilometri, cu tuneluri sub Copou și legătură directă la Aeroport
Nicușor Dan a promulgat legile-cheie din PNRR. Codul Urbanismului intră în vigoare
Lifestyle
Momentul începutului de an școlar. Ochelari de vedere care susțin confortul vizual al elevilor
Ce faci în Iași în weekendul 21–23 august. Orașul iese la distracție
Horoscopul zilei de vineri, 21 august 2026
Cum pregătești solarul toamna pentru culturile de sezon rece
Rețeta zilei -- Tocană de ardei copți
Cum influențează sănătatea ficatului starea generală de bine?
Timp liber
Întreținerea aspiratorului, pas cu pas, pentru o durată mai lungă
Asemănări și deosebiri între sloturi și pariuri la cazino online
Battle Royale nu mai este o modă și a devenit un mod în care prietenii își petrec timpul împreună
De ce inteligența emoțională este cheia leadership-ului eficient
Efectul terenului propriu: De ce statisticile favorizează echipele care joacă în fața propriilor suporteri