INCHIDE

Concediu forţat la Inspecţia Socială

Prin Agenţia Judeţeană de Plăţi şi Inspecţie Socială (AJPIS) Bacău circulă, de la finele săptămânii trecute, o listă pe care angajaţii trebuie să o semneze şi să arate astfel că sunt de acord să plece în concediu fără plată. Motivul ar fi că nu sunt bani pentru salariile întregi. „La sfârşitul lunii se încheie bugetul pentru semestrul întâi, iar cel aferent lunii mai este mai mic. Pentru a putea face faţă acestui lucru, ne vom întruni în Comisia Paritară, ca să discutăm la modul foarte serios care e modalitatea de a trece de acest hop”, a spus directorul AJPIS, Cristina Ciobanu.

O zi de concediu fără plată

Hârtia a început, însă, să fie dată la semnat înainte ca membrii Comisiei Paritare să se întrunească. „Soluţia cea mai elegantă este, din punctul meu de vedere, o zi în care să mergem în concediu fără plată pentru ca nimeni să nu fie disponibilizat”, a declarat directoarea AJPIS.
Angajaţii nu privesc cu ochi buni această decizie, mai ales că nu e fundamentată pe nicio directivă venită de la Bucureşti.
Cristina Maria Cucu

Acum ne poți urmări și pe FACEBOOK